27. prosince 2017 14:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Chorvatskou vojačku čeká 14 let za mřížemi. Zajatcům na čela řezala kříže

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 33Diskuse
Azra Bašičová si podle svědků počínala jako „paní nad životem a smrtí“. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Azra Bašičová si podle svědků počínala jako „paní nad životem a smrtí“. | foto: The Prosecutor's Office of Bosnia and Herzegovina

Sarajevo Soud v Sarajevu odsoudil ke 14 letům vězení bývalou příslušnici chorvatského vojska Azru Bašičovou. Jde o dosud nejtvrdší rozsudek vynesený nad ženou za válečné zločiny spáchané během občanské války v Bosně.

Osmapadesátiletá Azra Bašičová byla koncem loňského roku vyhoštěna do Bosny ze Spojených států, kam emigrovala po skončení bojů, které si v Bosně v letech 1992 až 1995 vyžádaly na 100.000 mrtvých. Zadržena byla v roce 2011 na žádost bosenské justice. Usvědčena byla ze zločinů spáchaných na srbských civilistech, vězněných v okolí města Derventa na severu Bosny. Zde si podle svědků počínala jako „paní nad životem a smrtí“.

Vězňům vyřezávala do kůže kříže

„Tento soud vás odsuzuje ke 14 letům vězení,“ prohlásil soudce Sead Dikić. Zdůraznil „zvláštní krutost odsouzené“, která s nožem v ruce přistoupila ke zbitému srbskému zajatci, drženému na kolenou dvěma dalšími vězni, a podřízla jej. Podle soudce také mučila desítku dalších zajatců: kopala je, mlátila pěstí i baseballovou pálku, na záda či na čelo jim nožem vyřezávala kříž. Tyto scény se odehrávaly před dalšími vězni. 

Ze zločinů spáchaných během konfliktu v Bosně byla obviněna či odsouzena desítka žen, dvacítka dalších byla vyšetřována, poznamenala AFP a dodala, že ze stejného důvodu byly odsouzeny stovky mužů. 

Nejslavnější z těchto žen zůstává někdejší viceprezidentka bosenských Srbů, nyní sedmaosmdesátiletá Biljana Plavšičová, kterou jako jedinou ženu soudil Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY): v únoru 2003 ji odsoudil na 11 let, brány káznice opustila v říjnu 2009.

ČTK
  • 33Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!