19. prosince 2013 13:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Šaría v Sýrii: v tajných věznicích islamistů jsou týrány i děti

Příslušníci Syrské svobodné armády vyprošťují mrtvá těla ze sutin  budovy zničené nálety | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příslušníci Syrské svobodné armády vyprošťují mrtvá těla ze sutin budovy zničené nálety | foto: Reuters

Islámští fundamentalisté sdružení do uskupení Islámský stát Irák a Levanta, které působí na severu válkou rozvrácené Sýrie, v oblasti provozují minimálně sedm tajných věznic. Zadržené lidi v nich mučí a popravují bez řádných soudů, pouze s odvoláním na právo šaría, konstatovala organizace Amnesty International.

"Po letech, kdy byli kořistí brutality Asadova režimu, trpí lidé v provinciích Rakka a Aleppo novou formou tyranie, kterou zavedla Islámský stát Irák a Levanta (ISIS)," říká ředitel regionální pobočky Amnesty International (AI) Philip Luther. Za zdmi věznic se ozbrojenci dopouštějí vážného porušování lidských práv, konstatuje AI. Mezi obvyklé tresty patří bičování.   

"Vedle dospělých jsou nelidským a krutým podmínkám věznic vystaveny také děti, a to i ve věku osmi let," upozorňuje Luther.

ČTĚTE TAKÉ:

Zpráva dále uvádí, že mezi nejčastější důvody věznění a mučení patří obvinění ze zločinů proti islámu, jako je například kouření cigaret, mimomanželský sex nebo drobné krádeže. Mezi zadržovanými jsou i členové rebelských skupin, s nimiž ISIS soupeří (více čtěte ZDE), ISIS však běžně zadržuje a unáší i civilisty, a to nejen Syřany, ale i cizince; podezřívaná je rovněž z únosů zahraničních novinářů.

Jak se cítíš?

Lidé propuštění z věznic organizaci popsali různé mučící metody, kterými ISIS vynucuje z vězňů přiznání. Nejčastěji bachaři zadržené bičují gumovými kabely nebo je týrají elektrošoky. Používají i svazování do bolestivé pozice zvané škorpion, při níž jsou obě zápěstí vězněného přivázány za jedno z jeho ramen. Dva svědci také uvedli, že příslušníci ISIS uštědřili mladistvému ve věku okolo čtrnácti let víc než devadesát ran kabelem.

"Odvedli mě do pokoje, který páchl potem a naftou. Posadili mě na zem, svázali mi ruce za zády a pouta utáhli tak, že jsem v rukách během pěti minut ztratil cit. Zeptali se mě: 'Jak se cítíš?' Když jsem odpověděl, že dobře, dal mi elektrický šok, první z mnoha. Trvalo to asi 40 minut. Křičel jsem. Pokračovali, dokud jsem do svalů nedostal křeče," vylíčil AI mladík, který byl v jedné z věznic internován v srpnu 2013. Poté, co ho týrali elektřinou, mu jeho věznitelé protáhli pouty provaz, který připevnili k trubkám ve stropě, a vytáhli muže nahoru. Zlomili mu tak rameno. Po měsíci mučení ho propustili. (Další svědectví naleznete ve zprávě AI.)

Džihádisté jsou méně početní, ale dobře organizovaní

ISIS je jedna z nejradikálnějších a nejlépe organizovaných skupin bojujících proti režimu Bašára Asada. Podle odhadů čítá maximálně 20 tisíc členů. Kontroluje však rozsáhlá území na severu země, včetně početných aglomerací okolo Aleppa a Rakky.

Skupinu tvoří zejména zahraniční džihádisté z arabských zemí, především z Iráku, Libye, Tuniska a Saudské Arábie. V jejich řadách nicméně bojují i islamisté z Evropy a ze severního Kavkazu. "V posledních době se k ISIS přidávají také větší počty Syřanů," potvrdili pozorovatelé britské stanici BBC.

Amnesty International dále ve zprávě apeluje na vládu Bašára Asada, aby i ona "přestala porušovat lidská práva a skoncovala s mučením vězňů ve vlastních detenčních centrech."

Podle zprávy OSN si už konflikt v Sýrii vyžádal přes sto tisíc mrtvých. Víc než dva miliony lidí vyhnala válka z domovů.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Pohlreich: My Češi jsme rasisti. Ukrajincům bychom měli líbat zadek

Zdeněk Pohlreich je známý šéfkuchař, jehož proslavila nejen jeho gastronomická... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po deseti letech odešel z pořadu, který z něj v padesáti letech udělal bez nadsázky superstar. Ačkoli radit méně...

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.