Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sarkozy a Obama jednají o Íránu a Blízkém východě

Svět

  12:41
CAEN - Prezidenti Spojených států Barack Obama a Francie Nicolas Sarkozy se sešli v severofrancouzském městě Caen. Dvoustranná schůzka se uskutečnila před tím, než se oba státníci odpoledne zúčastní oslav 65. výročí vylodění západních spojenců v Normandii.

Obama se Sarkozym v Caen foto: ČTK

Na programu měli pracovní oběd, při kterém měli hovořit zejména o vývoji v Íránu, v Afghánistánu a v izraelsko-palestinských vztazích.

Podle francouzských sdělovacích prostředků chtěl Sarkozy touto bilaterální schůzkou předvést jednotnost názorů představitelů obou zemí na současnou mezinárodní situaci. Francouzský prezident nedávno podotkl, že "vzácně se diplomatická stanoviska obou států na všechny otázky současnosti tak shodují".

Před dvěma dny Obama pronesl v Káhiře projev vyzývající k usmíření Západu s islámským světem, což by mělo napomoci vyřešit napětí kolem íránského jaderného programu a v izraelsko-palestinských vztazích. Podle pozorovatelů jde o zásadní odklon od pozic předchozí vlády bývalého prezidenta George Bushe.

Vztahy mezi Obamou a Sarkozym nejsou nijak vřelé
Politologové ovšem podotýkají, že více to skřípe v otázce vztahů s Ruskem, a to v souvislosti s možným umístěním amerického protiraketového štítu v Česku a Polsku a případným přijetím bývalých sovětských republik - Ukrajiny a Gruzie - do NATO. Francie patří do skupiny zemí EU, která v tomto ohledu neprojevuje příliš nadšení.

Některé zdroje rovněž upozorňují, že osobní vztahy mezi Obamou a Sarkozym nejsou natolik vřelé, aby dostatečně upevňovaly vzájemnou důvěru, která je pro diplomatické vztahy zejména z amerického pohledu údajně podstatná.

Obama a Sarkozy odpoledne navštíví nejvýznamnější americký vojenský hřbitov z druhé světové války, který leží v Normandii. K pietní ceremonii se připojí britský princ Charles a premiéři Británie Gordon Brown a Kanady Stephen Harper.

Michelle Obamová s dětmi si pobyt ve Francii prodlouží
Obama přiletěl do Francie z Německa již v pátek večer. S manželkou Michelle a s dcerami Malií (10) a Sashou (7) navštívili pařížskou Eiffelovu věž. Dnes večer se do francouzské metropole vrátí, aby se podívali do katedrály Notre-Dame a povečeřeli v restauraci.

V neděli Obamovi navštíví výstavní palác Centre Pompidou, známý sbírkami moderního umění. Zatímco americký prezident Francii v průběhu neděle opustí, jeho rodina si prodlouží turistický pobyt do pondělka a ještě se sejde se francouzským prezidentem a jeho ženou Carlou Bruniovou-Sarkozyovou.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat