Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sarkozy do důchodu, Fillon prezidentem? Primárky francouzské pravice překvapily

Svět

  11:05
PAŘÍŽ - Po prvním kole hlasování o kandidátovi konzervativní pravice na francouzského prezidenta se bývalý favorit průzkumů stal outsiderem, takže konečný výsledek těchto primárek je nyní nepředvídatelný. Shodla se na tom většina francouzských komentátorů po tom, co nedělní první kolo vyhrál překvapivě expremiér François Fillon před dalším expremiérem Alainem Juppém.

Bývalý francouzský premiér François Fillon foto: Reuters

Ve hře je přitom hodně, protože podle dosavadních anket se má vítěz těchto primárek příští rok na jaře stát novým prezidentem Francie.

Komentáře také zdůrazňují, že první primárky v dějinách francouzské pravice poznamenala silná mobilizace voličů. Velký význam hlasování podle webu 20minutes.fr přilákal kolem čtyř milionů lidí.

Sarkozy v pravicových primárkách neuspěl. Do druhého kola postoupí Fillon a Juppé

Dosud favorizovaný umírněnější neogaullista Juppé získal v prvním kole jen 28,5 procenta hlasů, zatímco donedávna podceňovaný silný konzervativec Fillon 44,2 procenta. Dalším překvapením je i to, že vypadl pravicový exprezident Nicolas Sarkozy, který podle většiny předvolebních průzkumů měl postoupit do závěrečného duelu kandidátů strany Republikáni. Ten se koná 27. listopadu. Sarkozy, který stranu Republikáni založil, byl vyřazen jednoznačně - získal pouze 20,6 procenta hlasů.

„Sarkozy odchází v 62 letech do důchodu,“ napsal se zjevnou radostí levicový deník Libération v narážce na exprezidentovo oznámení, že po této porážce asi opustí politiku. Deník, stejně jako další komentáře, hovoří o Sarkozyho pádu.

Zraky francouzských analytiků se ale začaly obracet na očekávaný duel Fillon-Juppé. Podle komentářů jde o střet dvou výrazně rozdílných programů a velký vliv na konečný výsledek bude mít nejspíš čtvrteční televizní debata, ve které kandidáti budou v přímém přenosu přesvědčovat voliče o přednostech svých vizí.

Původní favorit outsiderem

Podle nejnovějšího průzkumu agentury Opinionway je zatím favoritem konzervativnější Fillon, který by nyní porazil Juppého poměrem 54 ku 46 procentům hlasů.

„Druhé kolo se jeví složitější pro Juppého. Jeho přívrženci byli nejdřív ohromeni náskokem Fillona a poté znepokojeni tím, že Sarkozy a (další vypadlý kandidát) Bruno Le Maire vyzvali k hlasování pro Fillona,“ uvedla rozhlasová stanice RFI.

Nicolas Sarkozy a François Fillon
Alain Juppé.

Přívrženci Juppého ale už začali útočit na Fillona, který byl dlouho považován za outsidera a který nebyl terčem žádné zvláštní kritiky ze strany svých politických konkurentů. „Zaráží mě nesrozumitelnost ekonomického projektu Françoise Fillona, znepokojuje mě jeho diplomatická orientace. Jeho blízkost k (ruskému prezidentovi Vladimiru) Putinovi odporuje zájmům Francie a západním křesťanům,“ podotkl například pravicový poslanec Hervé Mariton.

Zúčastnit se výběru prezidentského kandidáta konzervativní pravice může každý, kdo zaplatí poplatek dvě eura (54 Kč) a podepíše prohlášení, že sdílí politické hodnoty pravice a středu.

Podle dosavadních anket by vzhledem k oslabení vládní levice měli na jaře z prvního kola prezidentských voleb postoupit kandidát Republikánů a kandidátka krajní pravice Marine Le Penová. Ve druhém kole by pak měl zvítězit zástupce tradiční pravice. „Překvapivé vítězství republikána Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách a odhlasování brexitu v Británii ale nabádají k opatrnosti,“ poznamenala agentura AFP.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat