Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Sarkozy: Romové a kočovníci dělají potíže. Opozice ho kritizuje

Svět

  16:28
PAŘÍŽ/PRAHA - Útoky na četnické stanice, zapálené úřady... podobné incidenty se v uplynulých dnech odehrály nejméně na dvou místech Francie. V jednom případě za nepokoji stojí komunita Romů a lidí žijících kočovným životem.

Ve Francii žije několik set tisíc tzv. cestujících lidí. Na obrázku je zachycená romská žena. foto: profimedia

Francouzská vláda proto hodlá diskutovat o jejich situaci nejen na národní úrovni, ale dokonce i na půdě Evropské unie. Záměr negativně hodnotí opoziční socialisté i lidskoprávní organizace.

Napětí na francouzské politické scéně začalo kulminovat po dvojici událostí, které se odehrály během jednoho červencového víkendu. K první došlo ve městě Saint-Aignan na západě Francie, kde vyšlo do ulic na 50 "kočovníků" se sekerami a zcela zničili policejní stanici. Mstili se za smrt 22letého Roma, který byl zabit během přestřelky se strážci zákona. Další nepokoje propukly na okrají východofrancouzského Grenoblu. Na svědomí je však v tomto případě měli mladí obyvatelé chudinských čtvrtí.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy kvůli tomu vyhlásil "válku městskému násilí".

Kočující lidé

* Ve Francii žije 400 až 500 tisíc lidí, které zákon označuje termínem "gens du voyage" (v doslovném překladu cestující lidé).
* Většina z nich je francouzské národnosti a kromě toho mají povolení svobodně cestovat po státě. Žijí hlavně v karavanech a obytných přívěsech.
* Zvláštní kategorií jsou pak Romové, což je označení pro lidi pocházející převážně z Rumunska a Bulharska.
* Podle zákona z roku 1990 má každé město nad pět tisíc obyvatel povinnost zřídit pro kočovníky odpovídající tábořiště.


Prohlásil, že někteří lidé žijící kočovným životem a Romové "dělají problémy". Dnes by se měla konat schůzka v Elysejském paláci, která se má týkat výhradně této komunity. Jedním z hlavních bodů diskuse má být zrušení některých míst, ve kterých kočovníci žijí nelegálně.

"Stigmatizování komunity"
Podle týdeníku L’Express však francouzská vláda hodlá přenést debatu i do Evropské unie. Státní tajemník pro evropské záležitosti Pierre Lellouche se nechal slyšet, že pokud se dějí nepřijatelné věci v oblasti delikvence, není na místě hovořit o diskriminaci. "Není to otázka nějakého stigmatizování komunity. Jsme konfrontováni s reálným problémem a nadešel čas, abychom ho řešili," řekl v pondělí v Bruselu. Postěžoval si také na to, že kočovníci a Romové odmítají jakoukoli spolupráci.

Tažení vlády ostře odsoudili představitelé opozice. Podle nich by se měla řešit spíše zoufalá sociální a bytová situace na chudých předměstích, a ne začít něco dělat, teprve když dojde k násilí. Už před pár dny se do Sarkozyho pustily i francouzské organizace na ochranu lidských práv.Obvinily ho z rasismu a z toho, že kvůli jednání několika lidí zatracuje automaticky celou komunitu. Problémy podle nich plynou z nedostatku míst, kam by se kočující lidé mohli legálně uchýlit.

Ve Francii žije 400 až 500 tisíc lidí, které zákon označuje termínem "gens du voyage" (v doslovném překladu cestující lidé), aby se při jejich pojmenovávání korektně nemusela zmiňovat jejich etnická příslušnost. Většina z nich má francouzskou národnost. Kromě toho mají povolení svobodně cestovat po státě (žijí hlavně v karavanech a obytných přívěsech). Zvláštní kategorií jsou pak Romové, což je označení pro lidi pocházející převážně z Rumunska a Bulharska. Zákon ukládá každému městu nad pět tisíc obyvatel povinnost zřídit pro kočovníky odpovídající tábořiště.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...