Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Sarkozy terorizuje své ministry a personál. A Čechům nedůvěřoval

Svět

  14:37aktualizováno  15:14
PAŘÍŽ - Nicolas Sarkozy je egocentrický, nedůtklivý, hyperaktivní a nevyzpytatelný politik tyranizující své ministry a personál. Ale také je současně brilantním taktikem a nejvíce proamerickým francouzským prezidentem od druhé světové války.

Nicolas Sarkozy foto: Reuters

Takový obraz Sarkozyho podávají americké depeše z velvyslanectví v Paříži, o kterých informuje britský list The Guardian. Podle depeší Sarkozy také nedůvěřoval schopnosti českého předsednictví dostatečně vést Evropskou unii v řadě zahraničněpolitických záležitostí.

Podle zprávy amerického velvyslance Charlese Rivkina z prosince 2009 "lidé v Elysejském paláci... dělají vše pro to, aby nemuseli projevovat nesouhlas nebo aby nevyvolali jeho nelibost". Velvyslanec uvedl, že Sarkozy "má jen málo politických, osobních nebo ideologických zábran, které by brzdily jeho globální ambice".

Stejný telegram oceňuje zahraničněpolitické úspěchy Sarkozyho, například zvýšení počtu vojáků v Afghánistánu a návrat Francie do vojenské organizace NATO, které prosadil přes odpor i ve vlastní straně. Největších úspěchů dosáhl podle mínění amerického velvyslance na půdě Evropské unie, kde prosazoval lisabonskou smlouvu a pomohl k ukončení patu kolem reformy evropských institucí. Během francouzského předsednictví v druhé polovině roku 2008 napomohl ke vzniku Unie pro Středomoří a vyjednával o příměří po ruské invazi do Gruzie, napsal Rivkin.

Čtěte také:

"Je však pro něj charakteristické, že bez váhání nebral ohled na záležitosti, které jsou citlivé pro další evropské státy. Snažil se tak udržet vedoucí úlohu v konkrétních záležitostech, u nichž pochyboval o schopnosti Čechů vést Evropskou unii poté, co Praha převzala v lednu 2009 předsednictví," uvedl Rivkin. Jiná depeše cituje britského diplomata, podle něhož bude Sarkozy uzavírat dohody s velkými hráči v Evropě, aniž by vzal dostatečně v úvahu menší státy, protože neumí jednat s "nedůležitými lidmi".

Nediplomatický, ale i okouzlující
Depeše pro bývalého amerického prezidenta George Bushe z roku 2007 sotva půl roku po Sarkozyho nástupu do úřadu uvádí, že Sarkozy opakovaně plísní svůj tým i premiéra (Françoise Fillona) a "vyvolává otázky o nedůtklivosti a autoritářském osobním stylu".

O dva roky později depeše pro nynějšího amerického prezidenta Baracka Obamu charakterizovala Sarkozyho jako "pragmatického a aktivistického politika, který může být brilantní, netrpělivý, nediplomatický, nepředvídatelný, okouzlující, novátorský a má v oblibě vrcholné schůzky". Jeho slabostí prý je, že přichází s impulzivními návrhy bez potřebných konzultací.

Jeho manažerský styl je prý vyčerpávající. "Únava je vedlejším produktem chaosu, který provází Sarkozyho hyperaktivitu na všech frontách," uvádí další depeše. Podle ní se ministři obávají změn v kabinetu do té míry, že se bojí jet na dovolenou, aby mezitím nepřišli o místo.

Prezident údajně povyšoval ty, kdo "jsou připraveni přijímat jeho záměry", odsouval lidi s odlišným názorem a odvolával ministry za to, že s ním nesouhlasili. Jeden telegram uvádí historku, kdy Sarkozyho letadlo změnilo trasu tak, aby neviděl Eiffelovu věž nasvícenou bílou a červenou barvou - na počest návštěvy tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana. O nasvícení věže rozhodl pařížský socialistický starosta Bertrand Delanoë, zatímco Sarkozy je ostře proti členství Turecka v EU.

Pes s králíkem v kanceláři
Američtí diplomaté si všímali také Sarkozyho manželství s Carlou Bruniovou a poklesu jeho osobní popularity. Tento pokles je podle nich důsledkem "´neprezidentského´ předvádění osobního života a slabosti pro pozlátko". Depeše uvádí, že Sarkozy se tento image snaží napravit. Jeden z telegramů také přináší "vzácný pohled na uvolněného Sarkozyho".

Když ho v roce 2006 - ještě jako ministra vnitra a prezidentského kandidáta - navštívil tehdejší americký velvyslanec Craig Stapleton, Sarkozy mu stejně jako dalším oficiálním hostům představil svého syna Louise. Tehdy devítiletý chlapec se objevil na prahu se psem u nohou a v náručí měl králíka. "Aby si mohl potřást s velvyslancem rukou, položil Louis králíka na zem. Králíka ale hned po Sarkozyho kanceláři začal pronásledovat pes. To vedlo k nezapomenutelnému pohledu na Sarkozyho, který skloněný honil psa pronásledujícího králíka z předpokoje do kanceláře," uvedl telegram.

Francie nechtěla na oslavě Čechy, tak nepozvala raději ani Merkelovou

Francie nepozvala německou kancléřku Angelu Merkelovou na loňské oslavy 65. výročí vylodění západních spojenců v Normandii údajně proto, aby nemusela zvát i zástupce Polska, Itálie či Česka, které tehdy předsedalo Evropské unii.

Francouzský diplomat Jean-David Levitte tehdy před oslavami klíčové operace druhé světové války z roku 1944 vysvětloval na americké ambasádě, proč na oslavách nebudou Němci. "Je to moje chyba. Upozornil jsem prezidenta (Nicolase Sarkozyho) na to, že v takovém případě by musel pozvat vedoucí představitele Itálie, Polska a také České republiky," uvedl. Všichni pozvaní státníci by navíc podle něj na oslavách museli mluvit, což by "prý prodloužilo již tak dlouhé oslavy".

Autor: