Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sarkozy „vyběhl“ s televizí CBS

Svět

  10:54
WASHINGTON/PRAHA - Francouzský prezident předčasně ukončil rozhovor pro přední americkou televizi. A ještě předtím stačil urazit svého vlastního tajemníka.

Francouzský prezident předčasně ukončil rozhovor pro přední americkou televizi. foto: Reprofoto

Má slabost pro všechno americké. Běhá v tričku s logem newyorských policistů, dívá se na hollywoodské filmy a přezdívají mu „Sarko the American“ (Američan Sarko). Těmito sděleními uváděla americká televize CBS reportáž o francouzském prezidentovi Nicolasi Sarkozym.

Jenže právě Sarkozy a právě redaktorce této stanice utekl z rozhovoru. Rozčílila jej zřejmě otázka ohledně vztahu s jeho ženou, který se nedávno rozpadl. Další v řadě Sarkozyho výlevů ale nezůstal utajen veřejnosti. Televize CBS totiž rozčileného francouzského prezidenta ukázala ve zhruba 40vteřinové upoutávce. A nahrávka se okamžitě objevila na výměnném serveru YouTube, a to hned v několika verzích. Jejich sledovanost se včera večer vyšplhala do desítek tisíc zhlédnutí.

Sarkozy si hned v počátku rozhovoru určeném pro známý pořad CBS s názvem 60 Minutes stěžuje na to, že má příliš nabitý program. A tiskového tajemníka, který interview konané v pařížském Elysejském paláci dojednal, označí za „imbecila“. Redaktora CBS Lesley Stahlová na to reaguje překvapeným výrazem. Následuje střih a záběr, kdy si Sarkozy, poté co se mu nelíbila jedna z otázek, vyjímá z ucha odposlech a spěšně odchází se slovy: „Díky, nashle.“ Redaktorka jen nevěřícně pronáší: „Bylo snad něco nefér?“

Z článku, který se objevil na internetových stránkách CBS, vyplývá, že francouzského prezidenta rozčílila debata o jeho nedávno zkrachovalém vztahu s manželkou Cecilií. Rozhovor podle zveřejněného přepisu probíhal takto:

Redaktorka CBS: „Celou dobu, co jsme tady (v Paříži, pozn. LN), se den co den objevuje něco nového o vaší manželce. Co se děje?“
Sarkozy: „Kdybych chtěl něco o Cecílii říct, tak bych to určitě nedělal tady.“
Redaktorka CBS: „Je kolem toho ale spousta tajností. Všichni se na to ptají. I váš mluvčí na to byl během dnešní tiskové konference dotazován...“
Sarkozy: „...a udělal moc dobře, že to nijak nekomentoval. Takže bez komentáře. Díky.“

V tuto chvíli francouzský prezident rozhovor předčasně ukončil. Ještě předtím ale stačil pochválit Spojené státy jako zemi příležitostí pro přistěhovalce. Sám má maďarské kořeny a otec jej prý naváděl, aby kariéru nedělal ve Francii, ale právě v USA. „A jak je vidět, neměl pravdu,“ prohlásil Sarkozy.

V této souvislosti nicméně připomněl několik politiků neamerického původu, kteří to dotáhli daleko: kalifornského guvernéra Arnolda Schwarzeneggera narozeného v Rakousku či bývalou ministryni zahraničí Madeleine Albrightovou pocházející z Československa. „A to je důvod, proč mám Spojené státy rád,“ prohlásil v tom okamžiku ještě dobře naladěný Sarkozy.

Autor: