9. června 2010 11:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sarkozyho se zmocnil napoleonský komplex. Vyhnal vysoké strážce

Nicolas Sarkozy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nicolas Sarkozy |

PAŘÍŽ/PRAHA Nicolas Sarkozy už zřejmě déle nestrpěl pohled na vlastní fotografie, které jej zachycují v obležení statných a vysokých bezpečnostních agentů. Podle francouzských policejních zdrojů proto nařídil, aby jej nadále hlídali jen ti bodyguardi, kteří jej svým vzrůstem výrazně nepřevyšují, a to i přes zjevné bezpečnostní výhody, jaké logicky skýtá obklopení prezidenta vyššími ochránci

Nejnovější ze Sarkozyho snaživých pokusů, jak se vyrovnat s pocitem méněcennosti z vlastní tělesné výšky, bude pochopitelně znamenat personální změny ve francouzské prezidentské bezpečnostní agentuře (Groupe de Sécurité du Président de la République).

Její vedení je nárokem prezidenta nuceno přehodnotit kvality svých řad a noví zájemci o práci ve službě už prý byli zpraveni o tom, že s nevhodnou tělesnou výškou uvedenou v přihláškovém formuláři nejspíše ani nebudou zařazeni do výběrového řízení.

MALÝ VĚTŠÍ MUŽ

Francouzský prezident, používající mimo jiné boty se zvýšenými podpatky a řečnický pult nastavený o deseticentimetrovou podložku, se nyní snaží ze svého okolí nejen eliminovat bodyguardy vyšší postavy, ale jeho štáb už dlouho zajišťuje, aby dlouháni zmizeli ze Sarkozyho pozadí při vystupování před televizními kamerami

Poprvé přistihla světová média Sarkozyho "přímo při činu" při loňském projevu během oslav Dne D v Normandii, kdy uměle snížil svůj osmnácticentimetrový deficit oproti Baracku Obamovi na snesitelné minimum pomocí dřevěného stupínkuAgentura GSPR rekrutuje své členy z francouzské armády a policie, přičemž služba v prezidentské ochrance je považována za prominentní. Hlásit se mohou jen zájemci s minimálně pětiletou praxí ve jmenovaných složkách, zároveň však musí být mladší dvaatřiceti let. Lze se dovtípit, že tělesná zdatnost a urostlost byly pro zájemce doposud spíše výhodou.

Vůbec nejzajímavější na celé zprávě je snad fakt, že ji přináší britský list The Daily Telegraph. Britská média se totiž událostem týkajícím se Sarkozyho výstřelků věnují často a přistupují k nim s typickým humorem (podobně jako k tématům točícím se kolem první dámy Carly Bruniové Sarkozyové.

Pařížský dopisovatel Telegraphu se sice odvolává na zprávu v listu Le Parisien, jež měla citovat policejní zdroj, kterak celou věc zdůvodňuje slovy "Není přece třeba zaměstnávat ve službě samé supermany". V internetovém zpravodajství deníku však taková zpráva není k dohlednání. Nakonec se zprávu rozhodl zveřejnit on-line deník Le Post, ten ovšem velmi důsledně odkazuje k tvrzení britského Telegraphu.

Francouzská média se k citlivým tématům prezidenta vždy vyjadřovala jen velmi opatrně, zatímco britští či kupříkladu belgičtí novináři si na jeho napoleonském komplexu "zgustli" již několikrát. Během letošní oficiální návštěvy v USA objevili, že si s sebou hlava Francie na projevy za řečnickým pultíkem vozí zvláštní stupínek, vloni zase odhalili, že si 168 cm (stejně jako Napoleon) vysoký Sarkozy do záběru televizních kamer vybírá jen stejně vysoké a nižší komparzisty.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

SOUTĚŽ: Vyhrajte zábavnou stavebnici pro nejmenší LEGO® DUPLO® Tropický ostrov
SOUTĚŽ: Vyhrajte zábavnou stavebnici pro nejmenší LEGO® DUPLO® Tropický ostrov

Pojďte si s námi zasoutěžit a vyhrajte LEGO® DUPLO® Tropický ostrov. Veselé tvoření podporuje emoční vývoj i rozvoj jemné motoriky. Odpovězte na jednoduchou otázku a získejte krásnou stavebnici.