Satelitních snímků z místa výbuchu si všimlo několik vojenských expertů, kteří se domnívají, že ruské raketové síly tímto nevydařeným startem zaznamenaly výrazný neúspěch, který dokazuje všeobecnou zastaralost jejich programů.
„Ruské mezikontinentální balistické střely jsou poháněné tekutým palivem. Nejspíš nějaké vyteklo a pak vypukl požár, či raketa ještě před zážehem spadla,“ vysvětluje na sociálních sítích analytický projekt MeNMyRC. Ten pravidelně srovnává družicové snímky, pomocí kterých mapuje pohyb vojenských a výzvědných letounů při válce na Ukrajině.
Analytici k tomu také uvádějí, že na místě výbuchu zasahovala čtyři hasičská auta a tudíž v kráteru, po neúspěšném startu, musel vypuknout i požár.
Přesto není zcela jasné, co nehodu způsobilo. Odborníci k tomu také připomínají, že Rusko zatím úspěšně dokončilo jen jeden z pěti dosud provedených startů rakety Sarmat II.
Sarmat Rusko poprvé představilo v roce 2018. Podle ruských médií má dolet kolem 18 tisíc kilometrů a je schopna nést několik jaderných hlavic. Každá může být namířena na jiný cíl. Kompletně nahradit má raketu R-36M Vojevoda.
Vladimir Putin se nikterak netají svou fascinací raketami Sarmat. V minulosti například uvedl, že patří do takzvané jaderné triády, což je výzbroj schopná vést úder ze země, ze vzduchu i z moře.
V Rusku se chystá změna jaderné doktríny
Ruská jaderná doktrína z roku 2020 uvádí, že Moskva může použít jaderné zbraně v případě atomového útoku nepřítele nebo konvenčního útoku, který ohrožuje existenci státu.
Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov začátkem září varoval, že Kreml změní svou politiku v oblasti jaderné války. „Existuje jasný záměr provést změny v jaderné doktríně. Toto rozhodnutí souvisí s eskalačním kurzem našich západních protivníků v souvislosti s konfliktem na Ukrajině,“ řekl. Kdy má být aktualizovaná doktrína hotová, neuvedl.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov koncem srpna řekl, že si Západ zahrává s ohněm, a varoval před třetí světovou válkou. Západ obvinil, že se snaží válku na Ukrajině eskalovat, když uvažuje o tom, že by Ukrajině povolil použít zbraně, které od něj získala, a to k útokům v hloubi ruského území.
22. dubna 2024 |