Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sasko bude od příchozích nově vyžadovat test na koronavirus

Koronavirová opatření v Německu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koronavirová opatření v Německu. | foto: Reuters

Drážďany Sasko zpřísňuje podmínky pro vstup ze zahraničních rizikových oblastí včetně České republiky. Od čtvrtka bude pro nově příchozí povinná nejen dosavadní domácí karanténa, ale také test na koronavirus. Podle agentury DPA o tom v úterý informovalo saské ministerstvo zdravotnictví. Spolková země hraničící s Českem momentálně představuje ohnisko nákazy v celém Německu.

Lidé z rizikových oblastí, kam kromě ČR spadá mimo jiné i Polsko, se při vstupu do Saska budou moci prokázat nanejvýš 24 hodin starým negativním testem na koronavirus. Absolvovat test bude možné již při vstupu do Saska či poté v samotné zemi, a to nejpozději do 48 hodin od překročení hranice. Náklady ponesou sami testovaní.

Saská vláda již dříve zavedla povinnou desetidenní karanténu pro všechny nově příchozí z rizikových oblastí.

Pendleři dojíždějící do Saska ze sousedních zemí za prací či studiem se budou muset pravidelně a na vlastní náklady testovat nejméně dvakrát týdně. Toto opatření má platit od 11. ledna.

Testování nově příchozích má podle představ Saska zabránit řetězovitému šíření koroanvirové nákazy. Vláda v Drážďanech v uplynulých týdnech čelila kritice za svůj údajně benevolentní přístup k provozu na hranicích s Českem.

Saská ministryně zdravotnictví Petra Köppingová po dnešní poradě s představiteli měst a obcí uvedla, že o uvolnění opatření spojených s epidemií covidu-19 v této spolkové zemi nemůže být řeč. Denní přírůstky nakažených jsou podle ní nadále příliš vysoké a účinnost dnes přijatých opatření se bude moci projevit teprve za několik dní. „Osobně si myslím, že po 10. lednu ještě nebudeme moci oznámit rozvolňování restrikcí,“ řekla Köppingová.

Epidemická situace v Sasku je v současnosti nejhorší z celé spolkové republiky. Zatímco pro celé Německo je dnes údaj ohledně nově infikovaných na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní na hodnotě 149,2, v Sasku je to 364,7, uvedl Institut Roberta Kocha (RKI).

S Blatným se nedalo pracovat, říká bývalý náměstek ministra Aleksi Šedo

Aleksi Šedo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na ministerstvu zdravotnictví v úterý skončil náměstek pro zdravotní péči Aleksi Šedo. V rozhovoru pro MF DNES...

Test doručovacích služeb: Třetí místo pro Českou poštu, naopak zklamala PPL

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už žádné čekání s balíkem na poště. MF DNES vyzkoušela, že když máte štěstí, můžete pohodlně, levně a spolehlivě poslat...

Protesty v Nizozemsku se absolutně vymkly kontrole, popisuje zraněná Češka

Češka zraněná během nepokojů v Nizozemsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přísná koronavirová opatření stále platí v mnoha zemích světa. Nizozemsko přijalo nejpřísnější opatření od konce druhé...