Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Sasko se blíží kritickému vytížení JIP, varoval premiér. O Velikonocích bude zákaz shromaždování

Saský premiér Michael Kretschmer foto: photothek.net/Sächsische Staatskanzlei

Berlín - Epidemická situace v Sasku je velmi vážná a země se přiblížila ke kritické obsazenosti lůžek na jednotkách intenzivní péče (JIP). V úterý to na tiskové konferenci prohlásil saský premiér Michael Kretschmer, podle kterého hrozí opakování stavu z loňského prosince, kdy zdravotnictví v Sasku bylo krok od zhroucení. O Velikonocích proto bude v Sasku zapovězeno shromaždování na veřejnosti.
  14:47

„Považuju proto za správné využít velikonoční dny k přerušení řetězce přenosu nákazy,“ řekl Kretschmer. Dodal, že Sasko takový zásah potřebuje v Německu prakticky nejvíce, neboť si hůře vede jen sousední spolková země Durynsko. „Máme druhé nejhorší hodnoty,“ uvedl s odkazem na sedmidenní incidenci. Sasko nyní podle Institutu Roberta Kocha (RKI) hlásí ze sedmidenní období 156,1 případu na 100 tisíc obyvatel, v Durynsku je to takřka 205.

Kvůli opětovné rychlosti šíření koronaviru ale hrozí, že se sedmidenní incidence brzy dostane nad 300. Loni v prosinci přesáhla v Sasku 450, což ale ve srovnání s příhraničními regiony v Česku byla méně než třetinová hodnota. Nejvíce problematický je saský okres Vogtland, kde je incidence přes 405. Tento okres sousedí s Karlovarským krajem.

Rozvolňování končí

Pokud se tempo infekce nezpomalí, bude již podle Kretschmera o Velikonocích obsazeno přes 1300 lůžek JIP, což je kritická hodnota. Běžná saská kapacita JIP činí zhruba 1600 lůžek. Před vývojem v nemocnicích varovala v úterý také saská ministryně sociálních věcí Petra Köppingová, která má na starosti i zdravotnictví a boj s pandemií.

Köppingová prohlásila, že velikonoční svátky, které připadají na 1. až 5. dubna, musí být využity k tažení proti koronaviru. „Od 1. dubna do 5. dubna bude zakázáno shromažďovat se ve veřejném prostoru,“ uvedla.

Sasko rovněž končí s rozvolňováním poměrů. Návštěvy muzeí či zoologických zahrad budou možné jen s negativním testem, to samé bude platit i pro zaměstnance a zákazníky kadeřnictví. Školy ponechá Sasko otevřené i v regionech se sedmidenní incidencí vyšší než sto, všichni učitelé i žáci ale budou muset dvakrát týdně podstupovat testy. Doposud byl rozbor povinný jednou týdně pro žáky od pátých ročníků, učitelé byli testováni dvakrát týdně.

Opatření jsou podle Kretschmera nezbytná. Uvedl, že cílem je překonat období do konce května, kdy se výrazněji projeví účinky očkování. Kretschmer vysvětlil, že od května by již Německo mělo mít dostatek vakcín k rozsáhlé očkovací kampani.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat