9. června 2019 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Saský premiér pozval Putina a chce zrušit protiruské sankce. Čelí kritice

Saský premiér Michael Kretschmer na setkání s Vladimirem Putinem v Petrohradě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Saský premiér Michael Kretschmer na setkání s Vladimirem Putinem v Petrohradě. | foto: Reuters

Berlín Saský premiér Michael Kretschmer čelí kritice po svém setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem tento týden v Petrohradě. V rozporu s linií německé vlády se křesťanskodemokratický (CDU) politik vyslovil pro ukončení sankcí uvalených na Rusko kvůli ukrajinské krizi a šéfa Kremlu pozval do Saska, informovala v sobotu agentura DPA.

„Pane ministerský předsedo, máte nějakého zahraničněpolitického poradce? Pokud ano, okamžitě ho vyhoďte,“ napsal na twitteru šéf Mnichovské bezpečnostní konference Wolfgang Ischinger. Německé ministerstvo zahraničí případně může sehnat odborníka, domnívá se Ischinger. Kretschmer podle něj potřebuje radu, protože jinak škodí sobě a zahraničněpolitickým zájmům Německa.

Kretschmer se s Putinem setkal na mezinárodním hospodářském fóru v Petrohradě. Zúčastnili se ho z Německa také ministr hospodářství Peter Altmaier (CDU) a premiérka spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko Manuela Schwesigová ze sociálnědemokratické strany (SPD).

„Rusko je strategicky významný partner, pro lepší vztahy potřebujeme ukončení sankcí,“ napsal Kretschmer po setkání s Putinem.

Altmaier naopak zdůraznil, že německá vláda opakovaně prohlásila, že sankce zůstanou v platnosti, dokud pro ně budou trvat důvody. Ale to, že existují i jiné názory, je podle něj v demokracii normální.

Německý státní tajemník pro evropské záležitosti Michael Roth naopak kritizoval, že takto budou EU a Německo v zahraniční politice rozštěpené. Neexistují německé sankce, ale mezinárodní, zdůraznil Roth. „Potřebujeme především ukončení anexe Krymu a mír na (východoukrajinském) Donbasu,“ napsal Roth na twiteru.

ČTK