Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Saúdská Arábie dva týdny po zmizení novináře přiznala jeho smrt. Zatkla prý 18 mužů

Svět

  7:34aktualizováno  19:54
Rijád - Saúdská Arábie v sobotu přiznala, že saúdskoarabský novinář Džamál Chášukdží byl na konzulátu v tureckém Istanbulu zabit. Zemřel prý po bitce s lidmi, s nimiž se na úřadě sešel. Informovala o tom saúdskoarabská oficiální tisková agentura SPA s odvoláním na místní prokuraturu. Případ se podle Rijádu stal na svrchovaném saúdskoarabském území a ujme se ho saúdský soud.

Novinář Džamal Chášakdží. foto: ČTK

„Osmnáct podezřelých Saúdských Arabů bylo zatčeno. Vyšetřování stále pokračuje,“ uvedla podle agentury Reuters dále ve svém prohlášení saúdskoarabská prokuratura. Poradce saúdskoarabského královského dvora Saúd Kahtání a zástupce šéfa rozvědky Ahmad Asírí byli propuštěni ze svých funkcí, dodala prokuratura.

Saúdskoarabská verze událostí je v rozporu s informacemi, které zveřejnila v uplynulých dnech turecká provládní média s odvoláním na nejmenované turecké představitele. Podle nich byl novinář Chášukdží, žijící v dobrovolném exilu v USA, brutálně zavražděn komandem speciálně vyslaným z Rijádu.

Chášukdží, který byl známým kritikem saúdskoarabského režimu, navštívil konzulát 2. října, aby si vyřídil doklady kvůli svatbě, a od té doby byl nezvěstný. Turecká policie uvedla, že v den zmizení novináře, či noc předtím přiletělo do Istanbulu z Rijádu 15 Saúdských Arabů, mezi nimi členové ochranky korunního prince, členové tajné služby i forenzní expert. Krátce po zmizení novináře zase odcestovali.

  • 2. října 2018 - Džamál Chášukdží byl naposledy spatřen na návštěvě saúdskoarabského konzulátu v tureckém Istanbulu.
  • 3. října 2018 - Mluvčí tureckého prezidenta řekl, že Chášukdží je stále uvnitř konzulátu. Zástupce Saúdské Arábie, ale uvedl, že Chášukdží z budovy odešel.
  • 6. října 2018 - Turecká prokuratura začala vyšetřovat Chášukdžího zmizení. 
  • 9. října 2018 - The NY Times napsal, že Chášukdží byl zavražděn na příkaz saúdskoarabské královské rodiny. 
  • 13. října 2018 - Saúdská Arábie opět popřela obvinění z vraždy Chášukdžího. 
  • 15. října 2018 - Turečtí policisté vstoupili na saúdskoarabský konzulát v Istanbulu, aby pomohli vysvětlit Chášukdžího případ.
  • 18. října 2018 - Tým tureckých vyšetřovatelů ukončil prohlídku rezidence saúdskoarabského konzula v Istanbulu. 
  • 20. října 2018 - Saúdská Arábie potvrdila, že Chášukdží byl na konzulátu v tureckém Istanbulu 2. října zabit.

Mluvčí turecké vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) Ömer Çelik v sobotu řekl, že Turecko nechce nic v případě zabitého novináře skrývat či zamlčovat, ale zároveň nehodlá nikoho předem obviňovat. „Turecko odhalí vše, co se mohlo stát. Nikdo by o tom neměl mít pochybnosti,“ citovala Çelika agentura Anadolu.

Agentura Reuters s odkazem na nejmenovaného tureckého činitele napsala, že se turečtí vyšetřovatelé nejspíše brzy dozví, co se stalo s tělem zabitého novináře. Doplnil, že Turecko má vzorky Chášukdžího DNA a turečtí vyšetřovatelé tak o ně nebudou muset žádat Rijád.

V sobotu má podle agentury AP hovořit u příležitosti slavnostního otevření stadionu v jihovýchodním tureckém městě Diyarbakir turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Zda se k případu vyjádří, nicméně zatím není jasné.

Korunní princ Muhammad bin Salmán (přezdívaný MbS) podle saúdskoarabského zdroje obeznámeného s dosavadními závěry vyšetřování, o konkrétní operaci, jež měla za důsledek Chášukdžího smrt, nic nevěděl, napsala agentura Reuters. „Nebyly tu žádné příkazy ho zabít nebo ho unést,“ uvedl zdroj, který si přál zůstat anonymní. Dodal však, že Rijád dlouhodobě požaduje návrat kritiků do království. „MbS o této konkrétní operaci nic nevěděl a určitě nenařídil někoho unést nebo zavraždit. Věděl ale o obecné instrukci říkat lidem (kritikům vedení), aby se vrátili (do Saúdské Arábie),“ řekl zdroj. Chášukdžího tělo bylo podle zdroje předáno „místnímu spolupracovníkovi“, na konzulátu se ale nenašlo.

Saúdskoarabský prokurátor v prohlášení neuvedl, kam bylo Chášukdžího tělo uloženo, či zda o tom Rijád hodlá Turecko informovat.

Kritici naopak uvádí, že saúdskoarabské úřady Chášukdžího tělo nechtějí předat turecké policii, jelikož by to sloužilo jako důkaz toho, jak brutálně byl před vraždou mučen.

Turečtí vyšetřovatelé v Istanbulu v pátek vyslýchali turecké zaměstnance saúdskoarabského konzulátu. Rovněž hledali ostatky v lese na okraji Istanbulu a ve městě při pobřeží Marmarského moře, napsala Reuters odkazem na dva turecké zdroje.

Máme důkazy v kauze zmizení saúdského novináře, s USA jsme je ale nesdíleli, tvrdí turecký ministr

Chášukdžího turecká snoubenka Hatice Cengizová na twitteru v arabštině napsala „Srdce truchlí, oči pláčou a tvé odloučení nás rmoutí, drahý Džamále“. Rovněž napsala „Kde je tělo mučedníka Chášukdžího?“.

Podle tureckých médií existuje audionahrávka zachycující mučení a vraždu novináře. Tým saúdskoarabských agentů podle tureckého zdroje amerického listu The New York Times novinářovo tělo následně rozřezal speciální pilou.

Podle sobotní zprávy saúdskoarabské tiskové agentury SAP nařídil král Salmán v reakci na smrt novináře restrukturalizaci generálního ředitelství tajných služeb. Rovněž mají být aktualizována pravidla, která stanovují pravomoci této instituce, mají být zhodnoceny její metody a postupy práce.

Ministerstvo spravedlnosti dnes v Rijádu vydalo prohlášení, podle něhož se Chášukdžího případ stal na svrchovaném saúdskoarabském území a ujme se ho saúdský soud, jakmile skončí všechny náležité procedury.

Americký prezident Donald Trump v sobotu prohlásil, že oznámení Saúdské Arábie je dobrým a velkým prvním krokem. Podle Trumpa by měla být Saúdská Arábie potrestána „nějakou formou sankcí“. Šéf Bílého domu by ale byl rád, kdyby sankce nepostihly americký prodej zbraní Saúdské Arábii. Zdůraznil také, že Spojené státy potřebují Saúdskou Arábii jako protiváhu Íránu na Blízkém východě. Na dalším postupu bude Trump spolupracovat s Kongresem. Řada republikánských i demokratických zákonodárců se ale k tvrzení Rijádu staví skepticky a označují ho za nedůvěryhodné.

Nizozemský premiér Mark Rutte zdůraznil, že je zapotřebí pokračovat ve vyšetřování případů. „Hodně stále nebylo vyjasněno. Co se stalo? Jak zemřel? Kdo je za to zodpovědný ... důkladné vyšetřování je nezbytné,“ uvedl. Londýn oznámil, že přiznání Rijádu stále vyhodnocuje a zvažuje další kroky. Austrálie dnes odřekla účast investiční konferenci v Rijádu poté, co ji v uplynulých dnech vypověděli mimo jiné ministři z USA, Británie, Nizozemska a Francie.

Policie hledá ostatky Chášakdžího v lese a na farmě, na konzulátu našla otisky prstů patologa

Jako dostačující naopak vysvětlení Rijádu povžazují Spojené arabské emiráty (SAE), Bahrajn a Egypt. Káhira uvedla, že kroky učiněné saúdským králem jsou příkladem respektování zákona. Postup krále Salmána podobně pochválily také SAE.

Zpravodaj BBC v analýze v sobotu napsal, že existují pouze dvě alternativy. Buď za vraždou Chášukdžího stojí korunní princ Muhammad bin Salmán, nebo ztratil kontrolu nad svým nejužším okruhem, což pozorovatelé považují za těžko uvěřitelné. Korunní princ, který je označován za velkého reformátora, má mezi mladými obyvateli Saúdské Arábie mnoho stoupenců.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!