Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Saúdové čelí ‚létajícím sekačkám‘. Na levné stroje pálí patrioty za milion dolarů, rakety přitom dochází

Svět

  10:24
Saúdská Arábie u svých spojenců poptává munici do systémů protivzdušné obrany Patriot. Bohatá ropná monarchie čelí čím dál častějším útokům jemenských Húsíů, kteří za pomoci Íránu posílají přes hranici laciné drony.

Protiraketový systém Patriot. Ilustrační snímek foto: Raytheon

Útoky malých bezpilotních letadel představují pro saúdskoarabskou protivzdušnou obranu čím dál větší problém. Jak napočítal deník The Wall Street Journal, jen v listopadu zaznamenala 29 útoků, v říjnu o čtyři méně. Pokud započítáme i rakety, letos čelila celkem 375 přeshraničním útokům.

Minulé pondělí systémy Patriot sestřelily nad Rijádem balistickou raketu odpálenou z Jemenu. Její trosky dopadly do rezidenční čtvrti, ale nenapáchaly žádné škody. Na konci srpna při útoku bezpilotního stroje s výbušninami na letiště Abhá na jihu země utrpělo osm lidí zranění a bylo poškozeno jedno civilní letadlo.

Přehlídka raket a bezpilotních letadel jemenských Húsíů (7. července 2019)

Rostou obavy, že se cílem úderu opět stane ropný průmysl. Všichni mají v paměti sofistikovaný nálet roje dronů na dvě zařízení společnosti Saudi Aramco ze září 2019, který srazil denní produkci největšího světového producenta ropy na polovinu a otřásl světovými trhy. K odpovědnosti se přihlásili Húsíové, podle Rijádu však drony přiletěly z Iráku či Íránu.

Saúdskoarabská armáda devadesát procent útoků z Jemenu zastaví. V poslední době se však arzenál protiraket do Patriotů rychle tenčí. A to v situaci, kdy USA výrazně snížily počty svých systémů Patriot a Thaad na Blízkém východě a hlavní tíha obrany přešla na saúdskoarabskou armádu.

Rijád proto požádal Spojené státy a další spojence, aby mu pomohly zásoby doplnit. Bidenova administrativa mu nejspíše vyhoví, přestože islamistickému režimu vyčítá vraždu novináře Džamála Chášukdžího i tisíce civilistů zabitých při bombardování Jemenu. Ostatně Biden krátce po nástupu do funkce prohlásil, že USA ukončí podporu Rijádem vedené ofenzivě.

Dodávky další munice ovšem saúdskoarabský problém vyřeší jen částečně. Jedna protiraketa do systému Patriot stojí přibližně milion dolarů, zatímco drony šíitských povstalců jsou relativně laciné a dají se velmi jednoduše opatřit. Někteří analytici je popisují jako „létající sekačky za deset tisíc dolarů“.

„Útoky ozbrojených dronů vysílaných teroristickými milicemi jsou relativně novou bezpečnostní hrozbou a způsoby, jak jim zabránit, se stále vyvíjejí,“ uvedl pro prestižní americký deník pod podmínkou anonymity zdroj ze saúdskoarabské bezpečnostní komunity.

Rijád tak řeší podobný problém jako Izrael, který před raketami odpalovanými z Gazy chrání systém Iron Dome. Nejprimitivnější rakety Hamásu vyjdou na pár stovek dolarů, jedna střela do „Železné klenby“ stojí asi 35 000 dolarů. Asi deset procent palestinských střel zachytit nedokáže a Hamás tak dobře ví, že čím víc raket odpálí, tím větší má šanci systém zahltit a zasáhnout cíl.

14. září 2019

Problém saúdskoarabské protivzdušné obrany navíc spočívá v tom, že systémy Patriot jsou určeny k likvidaci raket a nikoliv bezpilotních letounů. V jednom případě se dokonce stalo, že dron ověšený výbušninou nalétl do zadní části systému Patriot a zničil ho, píše The Wall Street Journal.

I proto se saúdskoarabská armáda snaží náletům dronů předcházet. Koncem listopadu bombardovala rozestavěnou budovu v San’á, kterou Húsíové údajně využívali jako „tajnou továrnu“ na drony.

Motory z Číny i kopie českých výrobků

Rijádem vedená koalice bojuje s šíitskými povstalci v Jemenu už sedm let. Řešení konfliktu, který si vyžádal desetitisíce mrtvých a vedl k rozpoutání jedné z nejhorších humanitárních krizí současnosti, je stále v nedohlednu. Húsíové ovládají západní část země včetně hlavního města a těší se podpoře Íránu, který sunnitskou monarchii považuje za svého hlavního regionálního nepřítele.

Jemenské povstalce v konstrukci a ovládání dronů vycvičili nejspíš specialisté z jednotek Quds, tajné složky Íránských revolučních gard odpovědné za operace v zahraničí. Bezpilotní stroje pro Teherán představují novou zbraň v léty prověřené strategii asymetrické války a v jejich konstrukci, programování a používání školí šíitské milice v Iráku i libanonský Hizballáh.

Odborníci upozorňují, že bezpilotní kapacity Húsíů se během posledních let výrazně zdokonalily. Zatímco zpočátku vypouštěli jen kopie íránských dronů s doletem 150 kilometrů, dnes mají ve svém arzenálu stroj Samad-3, který má rozpětí 4,5 metru a je schopen zasáhnout až 1 500 kilometrů vzdálené cíle.

Drony si montují ze součástek, které se dají volně koupit na internetu. Například Samad-3 je vybaven čínským motorem do leteckých modelů DLE 170, který vyjde asi na tisíc eur. A některé drony, které zaútočily na Saudi Aramco, byly podle rok staré zprávy BIS poháněny kopiemi motorů TJ100 vyráběných českou firmou PBS.

1. září 2019

Autor: