Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Počet obětí pouti do Mekky vzrostl na 900, teploty stoupaly nad 50 stupňů

Svět

  16:48aktualizováno  21:11
Při letošní velké muslimské pouti do Mekky zemřelo zhruba 900 poutníků, píše agentura AFP s odvoláním na diplomatické zdroje. Zhruba 600 úmrtí připadá na Egypt a o 68 mrtvých mluví indičtí diplomaté. V úterý AFP evidovala dalších 250 mrtvých z jiných zemí. U části poutníků se zřejmě projevily zdravotní problémy v důsledku vysokých teplot na místě.

V úterý egyptské diplomatické zdroje informovaly o úmrtí 323 egyptských občanů při velké pouti do Mekky, která se uskutečnila od pátku do neděle. Nyní nejmenovaný diplomat agentuře AFP řekl, že počet mrtvých Egypťanů vzrostl na 600.

Všichni nově započítaní mrtví podle zdroje zemřeli v důsledku vysokých teplot, které vystoupaly i nad 50 stupňů. Ve středu agenturu informoval další diplomatický zdroj o 68 mrtvých poutnících z Indie. „Domníváme se, že část z nich zemřela v souvislosti s povětrnostními podmínkami,“ uvedl diplomat. Poukázal na to, že část poutníků tvoří starší lidé. Někteří Indové se pohřešují.

Saúdskoarabské úřady zatím nezveřejnily bilanci mrtvých. Uvedly však, že musely ošetřit na 2 700 poutníků. Agentura AFP tak počty zjišťuje především z diplomatických zdrojů. Některé země, například Jordánsko, informaci o úmrtí svých poutníků zveřejnily oficiálně. Podle propočtu AFP celkem zemřelo nejméně 922 lidí.

O stovkách mrtvých píše i agentura AP. Podle jejích zdrojů se v jednom nemocničním zařízení poblíž Mekky nachází v márnici na 600 těl. Stovky lidí pak v nemocnicích hledají své blízké, o kterých nemají zprávy. Řada lidí hledá příbuzné na internetu a na sociálních sítích zveřejňuje žádosti o informace.

Loni při velké pouti zemřelo na 200 poutníků. Letošní nárůst řada zemí alespoň částečně přičítá vysokým teplotám, píše agentura AP. Za velké počty úmrtí během velké poutě mohly v posledních desetiletích především tlačenice. V roce 2015 zemřelo v takové situaci uprostřed davu přes 2 400 poutníků, v roce 1990 pak 1 400 lidí. Do zlepšení bezpečnosti Saúdská Arábie poté investovala miliardy dolarů.

Pouť do Mekky, která je symbolickým napodobením posledního putování proroka Mohameda, je jedním z pilířů islámu a aspoň jednou za život by ji měl vykonat každý muslim, pokud mu to zdraví dovolí. Miliony věřících absolvují velkou pouť (hadždž), která se koná každý rok v daném termínu, nebo malou pouť (umra), kterou lze podniknout ve zbytku roku. Letos se podle údajů místních úřadů zúčastnilo poutě na 1,8 milionu lidí, z nichž 1,6 milionu přijelo ze zahraničí.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!