Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Svět

Saúdští princové zběsile prodávají majetky, vládce jim zastavil penězovody

Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán foto: AP

Monstrózně bohatí princové saúdské královské rodiny se učí šetřit. A začínají rozprodávat majetky, které si pořídili v zahraničí. Nutí je k tomu kroky korunního prince Muhammada bin Salmána, jenž de facto království vládne. Širšímu příbuzenstvu odebral přístup ke státní kase a ti, kteří dřív byli zvyklí utrácet i 30 milionů dolarů měsíčně, se teď snaží nevyčnívat.
  21:09

Princové už prodali majetek v hodnotě přes 600 milionů dolarů (13,8 miliardy korun), píše portál The Wall Street Journal. Zbavují se sídel v Londýně či Paříži, luxusních jacht či uměleckých děl uschovaných v Evropě a Spojených státech. Potřebují hotovost.

Sice nejdou o žebrácké holi, ale podle zdrojů listu z okolí dotyčných princů shánějí peníze na financování svého opulentního životního stylu, na provoz svých ostatních paláců a odměny pro zástupy zaměstnanců. Někteří členové rodiny dosud měsíčně utráceli údajně i 30 milionů dolarů (690 milionů korun).

Prostředky na to běžně čerpali ze státní kasy, ale s tím je konec. Korunní princ Muhammad bin Salmán, známý také pod zkratkou MBS, pokladnu zavřel. Rozhodnutí dopadá na tisíce lidí, kteří tak přicházejí o dovolené v zahraničí zdarma nebo proplacené účty za elektřinu a vodu. Celkem prý Saúdská Arábie ušetří stovky milionů dolarů ročně.

Vláda zasahuje proti urozeným boháčům i jinak. Nemohou už obchodovat se státem a pokud mají víc zaměstnanců než čtyři, za každého dalšího musejí zaplatit daň v přepočtu ve výši 57 tisíc korun.

Kromě prodeje ropy tito Saúdové v minulosti vydělávali i tím, že si půjčovali u různých bank, ale peníze nevraceli, vyvlastňovali pozemky obyčejných lidí anebo zneužívali systém, který uděluje víza zahraničním pracovníkům.

Faktický vládce saúdského království už před pěti lety vyhlásil boj proti korupci a některé prominentní členy rodiny nechal zadržet. Ti tehdy skončili buď v exilu nebo v domácím vězení. Z obvinění z korupce se pak mohli „vykoupit“ tím, že do státního rozpočtu poslali dohodnutou astronomickou částku.

Převody ze státního na soukromý účet

Mnozí princové se tak podle WSJ nyní svým omezováním výdajů snaží i o to, aby na ně jejich mocný příbuzný neupřel svou pozornost. Snaží se nevyčnívat. „Tito lidé nepracují, mají obrovské množství personálu a bojí se prince Muhammada. Chtějí mít v kasičce nějaké hotové peníze a chovají se tak, aby neměli očividné jmění,“ říká zdroj obeznámený s transakcemi z posledních let.

Mezi těmi, kteří se teď vzdávají majetku, je i někdejší saúdský velvyslanec v USA Bandar bin Sultán. Dříve patřil k nejmocnějším členům rodiny a také jeho děti dnes působí jako velvyslanci ve Spojených státech a ve Velké Británii. Zatímco dříve si převáděl peníze přímo z vládních účtů na své soukromé konto ve Švýcarsku, teď majetky prodávají i jeho potomci.

„Jejich životní standard překonává všechna očekávání. Jejich výdaje nejsou z tohoto světa. Chvíli potrvá, než se přizpůsobí,“ dodává další člověk z okolí princů.

Podle svého zástupce se bin Sultán rozhodl prodat všechno, co vlastnil za hranicemi, protože „vidí větší zisk v investicích přímo v království, a to díky úžasné práci, kterou korunní princ dělá a vytváří tak všechny tyto investiční příležitosti“.

Sám Muhammad bin Salmán se přitom utrácení nebojí. V posledních letech si pořídil například jachtu za více než deset miliard korun nebo francouzský zámek Château Louis XIV. Novodobá pocta proslulému Králi Slunce z roku 2011 ho vyšla na 300 milionů dolarů (sedm miliard korun).

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!