Pátek 15. ledna 2021svátek má Alice -1 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Saudská Arábie nechce Asada v čele Sýrie. Moskva ho brání

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. | foto: Reuters

MOSKVA Saúdská Arábie a Rusko se neshodují v otázce budoucnosti syrského prezidenta Bašára Asada. Po úterní schůzce se svým saúdskoarabským kolegou to řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. S ministrem Ádilem Džubajrem jednal hlavně o krizi v Sýrii, boji proti islámským extremistům a také o zbrojních kontraktech.

Shodli se, že proti organizaci Islámský stát (IS), která obsadila části Sýrie a Iráku, by se měl svět spojit a postupovat společně. Lavrov řekl, že se formulují první detaily této spolupráce.

Saúdská Arábie je zapojená do koalice, která proti IS bojuje v Sýrii, Rusko patří k hlavním oporám Damašku. Rusko od roku 2011, kdy syrský konflikt začal, brání Asada a odmítlo dohody, které počítaly s Asadovým odstoupením. Na tom trvá syrská opozice a spolu s ní také USA a další západní země.

Džubajr v Moskvě řekl, že postoj Rijádu vůči konfliktu v Sýrii se nemění. Podle něj není pro Asada v budoucí Sýrii místo. Rázně odmítl možnost zapojení své země do koalice proti IS, v níž by byla také syrská vláda. „S tím nepočítáme,“ řekl.

Společně proti ISIS

Ruský prezident Vladimir Putin v červnu prohlásil, že by se proti IS mělo spojit několik zemí, a jmenoval Turecko, Irák, Saúdskou Arábii a Asadovu armádu. Lavrov se pokouší tento návrh prosazovat a zkoušel to i minulý týden v Dauhá. Tvrdí, že bojovat proti IS je v zájmu Arabů, Turecka i Západu, stejně jako je to v zájmu Asada.

„Nejde o to sestavit klasickou koalici s nejvyšším velitelem a s armádami, které budou plnit jeho rozkazy. Jde o to koordinovat akce těch, kteří proti terorismu bojují už nyní,“ řekl v úterý Lavrov. Zdůraznil, že Asad na rozdíl od bojovníků Islámského státu neohrožuje žádnou sousední zemi.

„Náš postoj se nezměnil, pro Asada není v budoucí Sýrii místo,“ reagoval na to Džubajr. Podle něj Asadova politika umožnila nástup IS v Sýrii. Poukázal také na to, že prezident raději stojí v čele těch, kdo bojují proti Syřanům, než aby bojoval proti IS. „Bašár Asad je součástí problému v Sýrii a syrskou krizi nemůže vyřešit,“ řekl.

Syrský konflikt si vyžádal už na 250 tisíc mrtvých, pokusy OSN vyřešit jej politicky se nezdařily. V Moskvě budou tento týden jednat delegace syrské opozice i zástupce OSN.

Saúdskoarabský ministr také řekl, že vyjednával o nákupu moderních ruských zbraní. Rozhovory o kontraktech prý budou brzy ukončeny.

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

Vítek Starý, zpěvák Mandrage - 2. února 2018 zahájila kapela v pražském Foru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?
Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?

I na nás v redakci dopadl stres z konce roku. Proto jsme uvítali možnost otestovat koupelové soli a koncentráty od německé značky tetesept. Jak...