25. září 2011 17:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Saúdská Arábie slíbila ženám volební právo

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

RIJÁD Ropná monarchie Saúdská Arábie se rozhodla pro posun ve svém konzervativním politickém systému. Ženy budou mít poprvé v historii možnost hlasovat v komunálních volbách a ucházet o křeslo v místních radách. Ve svém projevu jim to slíbil král Abdalláh.

Ženy půjdou k urnám v roce 2015

První celostátní místní volby proběhly v Saúdské Arábii poprvé v roce 2005. Další se konají už tento čtvrtek, pro ty ale právo žen volit ještě nebude platit. Poprvé budou moci obyvatelky arabského státu volit v roce 2015.

"Ženy budou mít právo volit a dokonce budou moci kandidovat v místních radách," řekl král při svém výročním projevu. Rada, jíž se zkráceně říká šúrá, má 120 členů jmenovaných na čtyřleté období panovníkem. V  radě podle něj budou moci nyní zasednout ženy.

"Protože odmítáme upozaďovat ženy ve společnosti ve všech rolích, které nejsou v konfliktu s právem šaría, rozhodli jsme se po poradě s vyššími duchovními a dalšími... zapojit ženy do šúry jako její členy, počínaje příštím obdobím," prohlásil král.

Saúdky za volantem

Saúdské ženy chtějí řídit, proto jsou zatýkány

Řízení automobilu mají ženy v Saúdské Arábii zakázáno

Řízení automobilu mají ženy v Saúdské Arábii zakázáno

Saúdská Arábie byla poslední muslimskou zemí, která ženám nepřiznávala volební právo. Velice konzervativně se zde staví i k dalšímu veřejnému uplatnění žen. Letos například vzbudila pozornost iniciativa, která bojovala za právo žen řídit automobil. Saúdské Arabky totiž nesmějí bez přitomnosti muže samy řídit.  Souhlas mužského příbuzného potřebují také, když chtějí cestovat, mají být operovány nebo když chtějí začít pracovat.

Saúdská Arábie je absolutní monarchií a veškerou zákonodárnou i výkonnou moc má ve svých rukou král.

Lidovky.cz, ČTK