Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Mlácení žen opasky a holemi. Video vzbudilo v Saúdské Arábii pobouření

Svět

  15:26
V Saúdské Arábii vzbudilo velké pobouření video zobrazující bití žen v „sirotčinci“, do něhož jsou posílány ženy bez mužských opatrovníků. Na záběrech je vidět, jak muži v uniformách bijí ženy opasky či je tahají po zemi za vlasy. Na sociálních sítích se zvedla vlna odporu, úřady uvedly, že věc prošetří.

Záznam zveřejněný jednou z žen přebývajících v útočišti ukazuje desítky mužů v uniformách ostrahy či v typických saúdských rouchách, které pronásledují dotyčné a bijí je dřevěnými holemi či koženými opasky. Na jednom záběru je muž tahající za vlasy křičící ženu, zatímco další ji mlátí právě opaskem. Je též vidět, jak policisté ženám nasazují pouta, uvádí list The Washington Post.

K incidentu došlo ve městě Chamís Mušajt v provincii Asír. Agentura Storyful zaměřující se na sociální média zjistila, že obrázky z videa korespondují se snímky státem provozovaného Sociálního vzdělávacího domu pro dívky.

V Saúdské Arábii ženy často odcházejí do „sirotčinců“ nebo azylových domů, aby unikly před domácím násilím. Některé tam však bývají posílány proto, že neuposlechly členy své rodiny.

Není přesně jasné, co bylo příčinou násilností. Britská právnická skupina ALQST zaměřující se na Saúdskou Arábii tvrdí, že bití bylo odvetou za protest proti špatným životním podmínkám a porušování práv v zařízení. Jeho vedení povolalo bezpečnostní složky, aby protest rozehnaly.

Lidskoprávní organizace opakovaně upozorňují, že útočiště neplní své funkce a ženy si zde často stěžují na špatné zacházení. Podle ALQST je video „poslední z řady podobných incidentů ve státních ústavech sociální péče“ a saúdských věznicích. Úřady obvykle tyto činy nevyšetřují a provinilci tak nejsou potrestáni.

Podle saúdskoarabských médií se zásahu účastnil i městský policejní šéf. Státní činitelé opakovaně čelí podezřením, že zásahy proti ženám kryjí či se na nich sami podílejí.

Guvernér provincie Turkí bin Talál bin Abdulazíz nařídil vytvoření výboru, který prošetří „všechny strany“ incidentu a „postoupí případ příslušnému orgánu“.

Skepse ohledně vyšetřování

Lidskoprávní aktivisté ovšem nejsou přesvědčeni, že dojde ke změně. Reformy korunního prince Muhammada bin Salmána zaměřující se na zlepšení statusu žen v tradičně patriarchální společnosti jsou podle nich jen „PR“ určené pro západním publikum a ve skutečnosti k žádnému citelnému pokroku nedochází. Sám princ je podezírán z tvrdých kroků vůči všem těm, kteří se vzpírají státu. Je mu i přičítána vražda novináře Džamála Chášukdžího.

„Jako by nestačilo to, čím ženy trpí v rámci systému mužského opatrovnictví. Zde vidíme, jak dívky, které nemají mužské opatrovníky a žijí v dětských domovech, mohou být násilně napadeny státem za to, že se dožadují svých základních práv,“ uvedla Lina al-Hazlúlová, vedoucí komunikace v ALQST a sestra Ludžajn Hazlúlové, známé bojovnice za ženská práva zatčené za protestování proti zákazu řízení pro ženy v Saúdské Arábii.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!