13. ledna 2019 12:30, aktualizováno  12:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Saúdská Arabka, která uprchla před svou rodinou, přistála v Kanadě. Nabídla jí azyl

Osmnáctiletá Rahaf Kunúnová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Osmnáctiletá Rahaf Kunúnová. | foto: Reuters

TORONTO Saúdskoarabská dívka, Rahaf Kuúnová, která uprchla do Thajska před svou rodinou, přistála v Kanadě poté, co jí byl nabídnut azyl. O vývoji případu informovala CNN.

Kanadský premiér Justin Trudeau novinářům řekl, že jeho národ akceptoval žádost Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, uvedla CNN.

Šéf thajské imigrační policie Surachate Hakparn nejprve CNN řekl, že Kuúnové byl nabídnut azyl jak Austrálii, tak v Kanadě. Později však požádal, aby bylo prohlášení odvoláno.

Rozhodnutí udělit Kuúnové azyl patrně nezlepší vztahy Kanady se Saúdskou Arábií, upozornila CNN. Loni v létě totiž kanadští úředníci obvinili monarchii z porušování lidských práv a požadovali propuštění vězněných aktivistů.

Aktivistky demonstrovaly v centru australského Sydney na podporu mladé...
Osmnáctiletá Rahaf Kunúnová.

Kuúnová původně plánovala utéct do Austrálie. Saúdská Arabka popsala, že dlouhodobě čelila fyzickému, verbálnímu a citovému zneužívání ze strany mužských rodinných příslušníků. „Nenechají mě řídit auto ani cestovat. Utlačují mě. Miluji život a práci, jsem velmi ctižádostivá, ale rodina mi brání žít život naplno,“ citovala Kunúnovou agentura Reuters. „Vyhrožují mi a nedovolují mi pokračovat ve vzdělání,“ dodala a popsala, jak ji rodina věznila šest měsíců v jejím pokoji za to, že si ostříhala vlasy.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz