Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Saúdská hra o trůny. Král z obav ze syna vyměnil ochranku během cesty do Egypta

Svět

  5:00
RIJÁD/PRAHA - Na veřejnost unikly informace o problémech v královském paláci Saúdské Arábie. Současný král Salmán bin Abd al-Aziz a jeho dědic korunní princ Muhammed bin Salmán mají podle deníku The Guardian mezi sebou rozepře, které by potenciálně mohly destabilizovat celou situaci v zemi.

Saúdský král a jeho syn, korunní princ. foto: Reuters

Spory mezi králem a princem, který je od června roku 2017 prakticky hlavou státu, se podle médií začaly objevovat loni v říjnu, kdy byl v Turecku zavražděn novinář deníku Washington Post Džamál Chášukždí. Jeho smrt si podle informací CIA objednal právě následník trůnu. Saúdský král se tak údajně již několik měsíců snaží napravit škody, které zemi zločin způsobil. Zároveň se prý svým synem neshoduje v řadě politických témat včetně angažovanosti Saúdské Arábie na konfliktu v Jemenu.

Další Saúdská Arabka žádá o ochranu před rodinou. Pomoc hledá na Twitteru

Zásadní zvrat však nastal až koncem února. Třiaosmdesátiletý král tehdy byl na návštěvě Egypta a zničeho nic dostal zprávu od svých poradců, že se proti němu chystá nespecifikovaný zásah, tvrdí nejmenovaný zdroj. Královi nejbližší poradci se dokonce natolik zhrozili případné akce, že narychlo vybrali nový bezpečnostní tým, který odletěl do Egypta, aby nahradil dosavadní ochranku.

Podle zdroje deníku The Guardian byla tato rychlá výměna způsobená obavami, že pracovníci tehdejšího králova bezpečnostního týmu mohli být loajální princovi a nikoli již dosluhujícímu králi. Nová ochranka hned po příletu nechala rozpustit i egyptský bezpečnostní tým, který měl krále chránit během jeho návštěvy.

Saúdskoarabský monarcha, král Salmán.
Saúdský korunní princ mluvil na summitu s řadou státníků.

Spor mezi otcem a synem se ukázal i po králově příletu. Muhammed bin Salmán se totiž neobjevil v delegaci vítající krále. Navíc nebyl zmíněn ani v oficiální tiskové zprávě, kde byl výčet všech osob, které se na letišti objevily.

„Jsou to slabé, ale důležité náznaky toho, že se něco děje v královském paláci,“ uvedl pro média veterán CIA a současný ředitel projektu Brookings Intelligence Bruse Riedel. „Pokud je princ zdravý, očekává se, že bude vítat krále po zahraniční cestě. Je to symbol respektu a vládní kontinuity.“ Podle analytiků tento fakt mohl působit jako políček korunnímu princi za kroky, které provedl, zatímco byl král v Egyptě.

Princ se totiž rozhodl obsadit dvě pozice v rámci vlády, aniž by o tom král věděl. Nejprve dosadil na místo velvyslankyně v USA vůbec první ženu v historii země a poté do pozice ministra obrany jmenoval svého bratra Chalída bin Salmána.

Ačkoliv se o těchto změnách hovořilo již notnou dobu, nejmenované zdroje z královského paláce uvádějí, že jejich oficiální ohlášení proběhlo bez vědomí krále, který byl údajně nejvíce podrážděn jmenováním prince Chalída do pozice ministra, jelikož jde „o předčasný krok“. Král a jeho tým se o obsazení pozic prý dozvěděli z televize.

Lidé v králově okolí se také snaží třiaosmdesátiletého vládce stále zapojovat do rozhodování o budoucnosti země, aby zabránili princi v úplném převzetí moci.

Král má prý přitom mnohem více problémů se současnou vládou svého syna, především pak v otázce zacházení s válečnými zajatci z Jemenu, nebo také s reakcí Saúdské Arábie na protesty v Súdánu a Alžírsku. Přestože není král žádným reformátorem, byl by prý nakloněn volnějšímu přístupu k protestům v Alžírsku.

Mluvčí saúdského velvyslanectví v USA již reagoval na dotaz novinářů ohledně personálních změn v průběhu královy návštěvy Egypta s tím, že jde o naprosto tradiční postup. Změny v králově ochrance však nekomentoval.