Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

'Za volant a na silnice!' Saúdské Arabky bojují za svá práva

Svět

  10:17aktualizováno  13:47
RIJÁD - Několik obyvatelek Saúdské Arábie demonstrativně zasedlo za volanty aut, i když jim to jejich společenská zvyklost nedovoluje a úřady jim za to hrozí i tresty. Byla jich ale jen hrstka, protože podle agentury AFP pořadatelky akce pod velkým tlakem úřadů nakonec vyzvaly ženy, aby raději nevyjížděly. Zdůraznily ale, že se budou dále snažit přimět úřady k tomu, aby ženám povolily řídit automobil.

Nad 30 let a žádný make-up. Saúdská Arábie možná pustí ženy za volant foto: Reprofoto

Aktivistky vyzvaly v pátek ženy, aby úřady raději neprovokovaly. "Z opatrnosti a z respektu vůči varování ministerstva vnitra, také aby naší kampaň nezneužily jiné skupiny, žádáme ženy, aby v sobotu neřídily. Ať se snaha udělat z 26. dne v měsíci symbolický termín kampaně změní na trvalou otevřenou kampaň k povolení žen za volantem," citovala AFP z nového postoje aktivistek.

V roce 1990 skončily ve vězení řidičky, které jely demonstrativně v malé koloně ulicemi Rijádu. Mluvčí ministerstva vnitra v pátek prostřednictvím místního tisku podle AFP varoval, že trestům až pětiletého vězení se vystavují i ty ženy, které podporují kampaň a dávají na sociální sítě své fotografie a videa, na nichž sedí za volantem. Saúdská Arábie je jedinou zemí světa, která ženám zakazuje řídit auto.

Akce "nelegálního řízení"

Současná kampaň Women2Drive začala před dvěma lety. Akce "nelegálního řízení" svolaná na sobotu se měla opakovat každý 26. den v měsíci, dokud se v Saúdské Arábii nezačnou vydávat řidičské průkazy ženám. Tamní klerici jsou ale zásadně proti tomu a tvrdí, že společnost na to není připravená. Mnoho Saúdských Arabek si proto pořídilo řidičské oprávnění v cizině.

Saúdské Arabky musejí mít ve své zemi nějakého mužského poručníka v podobě otce, bratra či manžela, bez jehož povolení nemohou cestovat, pracovat či se vdát.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...

Mohlo by vás zajímat