8. dubna 2016 16:06, aktualizováno  16:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bombastický plán Salmán. Saúdy a Egypt spojí most přes Rudé moře, oznámil král

Egyptský prezident Sísí (vpravo) vítá saúdskoarabského krále Salmána (vlevo) v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Egyptský prezident Sísí (vpravo) vítá saúdskoarabského krále Salmána (vlevo) v... | foto: Reuters

KÁHIRA/RIJÁD Nad Rudým mořem bude vybudován most, který spojí Saúdskou Arábii a Egypt, oznámil v pátek saúdskoarabský vládce Salmán. Monarcha tak učinil během své oficiální návštěvy v Egyptě, kde jednal s prezidentem Abdalem Fattáhem Sísím. Ten doplnil, že stavba ponese Salmánovo jméno.

Most spojující obě arabské země se stane vzpruhou pro vzájemnou obchodní spolupráci, uvedl král Salmán, který je v pátek druhým dnem na oficiální návštěvě v Egyptě.

Egyptský a saúdskoarabský režim jsou blízkými spojenci, připomíná server BBC, jenž o ambiciózním plánu informoval.

Upozorňuje nicméně, že se nejedná o první impuls tohoto druhu. Návrh na vybudování spojnice nad hladinou Rudého moře byl na stole již několikrát, dosud však nebyl uskutečněn.

Saúdskoarabský monarcha, král Salmán.
Vojenský režim prezidenta Sísího (na snímku) čelí mezinárodní kritice kvůli...

Konec peněz zadarmo

Salmánova „historická“ cesta do Egypta však přinesla také informaci, že saúdská finanční podpora pro strategického afrického partnera již nebude zahrnovat „peníze zadarmo“ a stále více bude nabývat formy půjček. S odvoláním na zdroj z řad saúdskoarabských podnikatelů to napsala agentura Reuters, jež obrat spojuje s poklesem cen ropy.

„Je to změna strategie,“ cituje svůj zdroj. „Návrat investic je pro Saúdskou Arábii důležitý, protože diverzifikuje zdroje příjmů. Saúdská Arábie bude investovat a poskytovat půjčky. Už žádné peníze zadarmo.“

Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a Kuvajt zahrnuly Egypt miliardami dolarů poté, co egyptská armáda v čele se svým tehdejším šéfem Sísím svrhla islamistického prezidenta Muhammada Mursího a ukončila tak vládu islamistického Muslimského bratrstva nad největší arabskou zemí, tedy od léta 2013.

Bohaté monarchie v Zálivu pád Muslimského bratrstva v Egyptě uvítaly, neboť toto islamistické hnutí považují za ohrožení svých mocenských zájmů. Nízké ceny ropy a různice v regionálních otázkách však takto silnou podporu v poslední době zpochybnily, konstatuje Reuters.

mslMagdalena Slezáková