1. prosince 2018 14:11, aktualizováno  14:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

11 zpráv šéfovi ‚komanda smrti‘. CIA zachytila komunikaci saúdského prince v době vraždy Chášukdžího

Saúdský korunní princ se na summitu G20 setkal se světovými státníky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Saúdský korunní princ se na summitu G20 setkal se světovými státníky | foto: Reuters

Washington/Rijád V době vraždy novináře Džamála Chášukdžího měl saúdský korunní princ Mohamed bin Salmán poslat 11 textových zpráv svému poradci a klíčovému muži celé operace Saúdu Kahtanímu. Vyplývá to ze zprávy CIA, kterou zveřejnila americká média. Zjištění tvoří klíčový podklad pro závěry zpravodajské agentury, že k celé vraždě došlo na rozkaz korunního prince. Saúdská Arábie tuto verzi popírá.

Tato zpráva, o které referoval The Wall Street Journal, uvádí, že Kahtání, který měl šéfovat 15člennému ‚komandu smrti‘, byl v kontaktu s bin Salmánem bezprostředně před i po zavraždění Džamála Chášukdžího. 

Rijád původně vraždu popíral, přiznal ji až více než o dva týdny později, nicméně popřel, že by s činem měl cokoli společného korunní princ a vytrvale odmítal jakékoliv souvislosti mezi ním a novinářovou smrtí.

CIA ale tvrdí, že sám princ poslal 11 textových zpráv svému poradci. Neví už ovšem, co v těch zprávách stálo. Nepředpokládá se, že by princův poradce, mezitím propuštěný, mohl obdobně jednat bez vědomí bin Salmána, píše Daily Mail.

Pošramocená pověst

Novinář Džamál Chášukdží byl ostrým kritikem poměrů v Saúdské Arábii. Zmizel 2. října na saúdské ambasádě v Ankaře, kde ho tým 15 agentů brutálním způsobem zabil a jeho tělo zřejmě rozčtvrtil.

Podle zpráv tureckých médií měl přímo před vraždou Chášukždí mluvit se saúdským korunním princem Mohamedem bin Salmánem. Agentura Reuters ale nakonec zjistila, že na druhé straně hovoru přes aplikaci Skype nebyl princ, ale jeho již zmíněný blízký poradce Saúd Kahtání.

Saúd Káhtaní.

Saúd Kahtání.

Oba muži si údajně vyměnili jadrné urážky, načež Kahtání požádal, aby mu „hlavu toho psa přinesli“.

Tato vražda značně poškodila vztahy mezi Rijádem a západními státy a pošramotila pověst korunního prince. Turecko z vraždy nařklo nejvyšší představitele Saúdské Arábie a zpráva CIA má doložit, že za ní stál sám princ.

Džamál Chášakždí v roce 2011.
Novinář po vstupu na diplomatickou půdu.

Spojené státy už uvalily sankce na 17 saúdských vedoucích činitelů, včetně právě princova poradce Kahtáního. Zavedení širších sankcí ovšem brání prezident USA Donald Trump, který se staví za bin Salmána. 

Princ na G20

Princ přiletěl o víkendu na summit G20 v Buenos Aires, i zde musel vysvětlovat kontroverze spojené s jeho osobou a vraždou Chášudkžího. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo a jeho saúdský protějšek sdělili, že považují urychlené vyšetření vraždy za klíčové.

Francouzský prezident Emmanuel Macron zase bin Salmánovi při soukromém rozhovoru řekl, že součástí vyšetřujícího týmu by měli být i mezinárodní experti.

Západní státy rovněž vyzvaly Saúdy, aby ukončili své vojenské angažmá v sousedním Jemenu, kde se den ode dne zhoršuje humanitární krize.   

Lidovky.cz