29. listopadu 2017 8:04, aktualizováno  12:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Saúdský princ přiznal korupci, za propuštění dal přes miliardu dolarů

Saúdský princ Mutab bin Abdalláh. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Saúdský princ Mutab bin Abdalláh. | foto: Reuters

RIJÁD Saúdský princ Mutab bin Abdalláh, přímý člen královské rodiny, který byl na počátku měsíce zadržen kvůli podezření z korupce, byl na základě „přijatelné dohody o narovnání“ propuštěn. Zaplatil saúdským orgánům více než miliardu dolarů (21,5 miliard korun). Korupci přiznal. Informovala o tom ve středu agentura Reuters.

„Výše narovnání nebyla zveřejněna, ale předpokládá se, že to bylo více než suma odpovídají miliardě dolarů,“ uvedl státní úředník zapojený do protikorupčního tažení. K propuštění prince došlo po dosažení „přijatelné dohody o narovnání“, rozvedl zdroj. „Dohoda samo sebou zahrnovala přiznání korupce ve známých případech,“ dodal.

Podle zdroje princ čelil obviněním ze zpronevěry, zaměstnávání neexistujících osob a zadávání pochybných zakázek vlastním firmám. Zakázky se údajně týkaly neprůstřelných vest a vysílaček.

Království přišlo korupcí asi o 100 miliard dolarů

Princ Mutab Bin Abdalláh od roku 2010 vedl Národní gardu, sílu o 260 000 mužích schopnou konkurovat armádě. Byl považován za jednoho z možných budoucích kandidátů na trůn a soupeře korunního prince Muhammada bin Salmána. Byl zatčen v rámci protikorupční čistky, kterou spustil korunní princ a jež na počátku měsíce vyústila v zadržení jedenácti princů a několika desítek současných i bývalých ministrů a vysoce postaveních státních úředníků.

Princ Mutab je první z vysoce postavených činitelů, který byl v rámci protikorupční čistky propuštěn. Začátkem měsíce saúdskoarabské úřady v souvislosti s korupcí zadržely více než 200 osob, včetně 11 princů, a odhadují, že království v posledních desetiletích kvůli korupci přišlo o asi 100 miliard dolarů.

Obdobnou dohodu uzavřely nejméně další tři osoby. Prokuratura také rozhodla, že pět ze zadržených stane brzy před soudem, uvedl zdroj bez udání konkrétním jmen.

Princ Valíd bin Talál, nejznámější obchodník v zemi, je stále zadržen

Osud jednoho z nejznámějších princů Valída bin Talála, který byl v rámci protikorupční čistky zadržen, zatím není jasný. Podle nejmenovaných zdrojů je stále zadržován v hotelu Ritz-Carlton spolu s dalšími princi, domáhá se právníka a odmítá s úřady uzavřít dohodu. Jeho právníka ani rodinu nebylo možné kontaktovat. Princ Valíd, který předsedá investiční firmě Kingdom Holding a je jedním z nejznámějších obchodníků v zemi, je bratrancem korunního prince.

Dohody s obviněnými podle Reuters mohou přispět k rychlému řešení situace a omezí vliv, který má čistka na saúdskoarabskou ekonomiku, a to zejména na firmy patřící obviněným.

Saúdská společnost korupční čistky uvítala

Hromadné zatykače uvítala značná část saúdskoarabské společnosti, která je frustrovaná korupcí. Řada analytiků nicméně upozorňuje, že čistky mohou souviset se snahou korunního prince Muhammada bin Salmána o upevnění moci.

Muhammad bin Salmán se stal následníkem trůnu v červnu, kdy v roli korunního prince vystřídal svého staršího bratrance Muhammada bin Nájifa Saúda, což někteří politologové označili za palácový převrat. Pětašedesátiletý princ Mutab, který je synem zesnulého krále Abdálláha, tak podle Reuters pro korunního prince představoval poslední překážku v následnictví. V září saúdskoarabské úřady zatkly řadu duchovních a intelektuálů, kteří vládu kritizovali.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz