27. dubna 2015 21:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Savčenkovou převezou do nemocnice. Přesto říká: Hladovky se nevzdám

Naděžda Savčenková za ruskými mřížemi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Naděžda Savčenková za ruskými mřížemi. | foto: Reuters

MOSKVA Důstojnice ukrajinského letectva Nadija Savčenková, která v ruské cele drží hladovku na protest proti svému uvěznění a obvinění z údajných válečných zločinů, bude v úterý převezena z vazební věznice do městské nemocnice kvůli zdravotním potížím. Oznámil to její obhájce Mark Fejgin.

„Nadija bude hospitalizována ve 20. městské nemocnici kvůli poklesu hladiny cukru v krvi. Dříve obnovila hladovku... a domnívá se, že by ji pomoc mělo poskytnout civilní zařízení,“ řekl advokát agentuře Interfax.

Fejgin rovněž zveřejnil kopii vzkazu od Savčenkové, ve kterém uvádí, že váží 50 kilogramů a má teplotu 35,8 stupně.

„Hladovka je má jediná zbraň v boji s odpornými činy ruských úřadů! Nežádejte mě tedy, abych se jí vzdala,“ napsala. „Nesnáším jídlo v Rusku! Je tu otrávená voda a vzduch! Možná trpím alergií na Rusko? Anebo na vězení?“ dodala.

Naďa Savčenková u moskevského soudu.
Ruskem vězněná letkyně ukrajinské armády Naďa Savčenková u moskevského soudu.

Zdravotní potíže vězeňkyně potvrdil i šéf prezidentské rady pro lidská práva Michail Fedotov, podle kterého Savčenková nic nejí, jen pije vodu.

„Podle rozhovoru s ní se zdá, že je v pořádku, ale objektivní ukazatele vzbuzují vážné obavy: za týden zhubla o osm kilogramů, hladina cukru je velice nízká a také ukazatele dalších analýz jsou znepokojivé,“ uvedl Fedotov.

Ruští vyšetřovatelé obviňují Savčenkovou, že se loni v létě jako příslušnice dobrovolnického praporu podílela se na zabití dvou ruských novinářů na východě Ukrajiny, jakož se prý i dopustila nezákonného překročení ruských hranic. 

Savčenková obvinění odmítá a tvrdí, že byla do Ruska odvlečena poté, co ji loni na východě Ukrajiny zajali proruští separatisté. Mezitím se ve vlasti stala symbolem odporu a byla i zvolena poslankyní. V Rusku ji hrozí 20 let vězení.

Kyjev a Západ vyzývají Moskvu, aby Savčenkovou propustil. Prezident Vladimir Putin ale prohlásil, že o Ukrajince by měl rozhodnout ruský soud.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz