25. května 2016 22:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Savčenková může vést ukrajinské radikály, odhadují politologové dopad propuštění

Savčenková se po návratu sešla s prezidentem Porošenkem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Savčenková se po návratu sešla s prezidentem Porošenkem. | foto: AP

MOSKVA/KYJEV Komentátoři a politologové se dohadují, jaké dopady může mít návrat ukrajinská letkyně a poslankyně Nadije Savčenkové z ruského vězení do vlasti. Převládá mínění, že zatímco ruský prezident Vladimir Putin se problému zbavil, v Kyjevě se národní hrdinka může jako potenciální vůdkyně radikálů stát značným problémem pro ukrajinského prezidenta Petra Porošenka.

„Savčenková v ruském vězení představovala problém pro (ruského prezidenta Vladimira) Putina ve vztazích se světem. Ale Savčenková na svobodě a v Kyjevě je problém pro ukrajinské vedení a především pro prezidenta (Petra) Porošenka,“ uvedl podle stanice BBC šéf ukrajinského Institutu euroatlantické spolupráce Oleksander Suško.

Nikdo podle něj nepochybuje, že Savčenková vstoupí do politiky, ale otázka zní, zda se ikona ultrapravicových radikálů zachová jako „bomba“, která rozmetá dosavadní uspořádání v Kyjevě, anebo vsadí na nějakou dlouhodobější strategii. „Savčenková má charakter, nenechá se snadno koupit, ale má i slabiny, na něž zkusí hrát zkušení loutkoherci,“ odhadl.

Konečně svobodná. Nadija Savčenková se sestrou Virou po příletu na kyjevské...
Nadija Savčenková se verdiktem zlomit nenechala, naznačují záběry ze soudní...

„Za co ve skutečnosti (Rusové) vyměnili Ukrajinku, je dosud tajemství,“ míní ruský politolog Stanislav Belkovskij, podle kterého je oficiální výměna Savčenkové za dva zajaté ruské vojáky zcela nepřiměřená a pro Rusko ponižující. Nevylučuje, že Kreml ve skutečnosti vyměnil Ukrajinku za politické ústupky ohledně uspořádání voleb u proruských separatistů ve východoukrajinském Donbasu, anebo ohledně protiruských sankcí.

Ruský advokát Viktor Paršutkin se především obává, aby chování Savčenkové na svobodě neohrozilo osudy jeho ukrajinských klientů v soudních procesech v Rusku, které obecně pokládá za „velkou provokaci“ ruské tajné služby s cílem rozeštvat Rusy a Ukrajince. A také se obává, že Savčenková je jen figurkou v další velké hře tajné služby, která zcela neznámé děvče přeměnila v „ukrajinskou Janu z Arku“ coby potenciální vůdkyní radikální ozbrojené opozice, schopné kdykoliv se pokusit o svržení vlastního prezidenta.

Ruský internetový list Gazeta.ru naopak doufá, že výměna Savčenkové za dva ruské zajatce by se mohla stát bodem obratu v současném stavu „ani mír, ani válka“ v Donbasu, který vyčerpává obě strany, a přispět k usmíření Ruska se Západem.

ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.