Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obrazy zabavené Židům? Nechám svou sbírku prověřit, svolil Gurlitt

Svět

  6:00
BERLÍN - Německý sběratel umění Cornelius Gurlitt se dohodl se spolkovou vládou na tom, jak naloží se svou obří kolekcí obrazů, z nichž velkou část zřejmě zabavili nacisté Židům za druhé světové války. Souhlasil s tím, že u sporných děl nechá dobrovolně prověřit jejich původ. Informovala o tom agentura DPA.

Obrazy z bytu Corneliuse Gurlitta. Jsou to dvě kresby německého umělce Otto Dixe. foto: Reuters

Objevení rozsáhlé sbírky cenných uměleckých artefaktů u 81letého sběratele umění vyvolalo loni obrovský rozruch. Německé úřady překvapivý nález dlouho držely v tajnosti, pak ale uvedly, že v Gurlittově mnichovském domě se našlo přibližně 1280 děl včetně slavných pláten moderních malířů, které mají nedozírnou hodnotu. Dalších 238 děl se letos našlo v další sběratelově nemovitosti v Salcburku.

Gurlitt, syn obchodníka s uměním z nacistické éry, už minulý měsíc prohlásil, že se dobrovolně vzdá děl, u nichž je nepochybné, že byla zabavena právoplatným vlastníkům. V nové dohodě, kterou v pondělí společně zveřejnily německá vláda, bavorské ministerstvo spravedlnosti a Gurlittovi právníci, se sběratel uvolil rovněž k tomu, že nechá prověřit původ těch artefaktů, u nichž bude panovat byť jen podezření, že byly původním majitelům ukradeny.

VÍCE ZDE:

Celková hodnota mnichovské části sbírky je odhadována podle časopisu Focus na miliardu eur (asi 27,5 miliardy korun). Zahrnovala malby, kresby a grafiky od Canaletta, Eugena Delacroixe, Henriho Matisse, Marka Chagalla a dalších slavných umělců. V Salcburku se pak našly obrazy a sochy Clauda Moneta, Pabla Picassa, Augusta Rodina či Edouarda Maneta a jejich cena se zřejmě bude také počítat ve stovkách milionů eur, oficiálně však dosud vyčíslena nebyla.

Podle německých odborníků bylo z dosud prověřených děl zatím identifikováno přes 450 jako možný lup nacistů. Sběratel tvrdí, že sporných je pouze zhruba 40 děl.

Autoři: ,

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat