Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sbližování Číny a Tchaj-wanu? Prezident Si jednal se šéfem nacionalistů

Čínský prezident Si Ťin-pching (vpravo) a předseda vládnoucí tchajwanské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínský prezident Si Ťin-pching (vpravo) a předseda vládnoucí tchajwanské... | foto: Reuters

PEKING Čínský prezident Si Ťin-pching a předseda vládnoucí tchajwanské Národní strany Eric Čchu se v pondělí sešli v Pekingu k rozhovorům na nejvyšší úrovni mezi oběma stranami. Je to první takové setkání za posledních šest let. Šéf tchajwanských nacionalistů (Kuomintangu), kteří se stavějí k Pekingu vstřícněji než opoziční Demokratická pokroková strana (DPP), zopakoval podporu své strany sjednocení Číny.

Čínský prezident uvedl, že Peking je připraven vést s Tchaj-pejí „rovnocenné“ rozhovory směřující k vyřešení vzájemných politických neshod, jen ale pokud Tchaj-wan uzná, že je součástí Číny. To je ovšem podle agentury AP názor, s nímž mnoho Tchajwanců hluboce nesouhlasí.

Eric Čchu, předseda vládnoucí tchajwanské Národní strany (Kuomintang).

Eric Čchu, předseda vládnoucí tchajwanské Národní strany (Kuomintang).

Na tiskové konferenci po jednání vůdce tchajwanských nacionalistů Čchu podpořil konečné sjednocení Tchaj-wanu s Čínou, vyzval ale také, aby byla Tchaj-peji umožněna větší účast v mezinárodních organizacích. Proti ní má pevninská Čína tradičně námitky.

Čína považuje Tchaj-wan za odštěpeneckou provincii a prohlašuje, že ke sjednocení je ochotna použít i sílu. Obchodní vztahy mezi Tchaj-wanem a Čínou dosáhly nejlepší úrovně za posledních šest desetiletí poté, co se v roce 2008 ujal úřadu tchajwanský prezident Ma Jing-ťiou, žádná jednání o politické budoucnosti Tchaj-wanu se ale od té doby neuskutečnila.

V pondělí se sešel šéf tchajwanské Národní strany Eric Čchu se Si Ťin-pchingem jako s vůdcem vládnoucí Komunistické strany Číny. „Obě strany spolu mohou vést diskuse na základě principu jedné Číny a dosáhnout rozumné dohody,“ citovaly tiskové agentury čínského prezidenta.

Princip jedné Číny

Politika jedné Číny, kterou prosazuje Peking, hlásá, že existuje pouze jedna Čína a Tchaj-wan je její součástí. Mnozí obyvatelé Tchaj-wanu, hrdí na tamní demokratické zřízení, se podle agentury Reuters obávají autokratických zásahů Pekingu a na ostrově má značnou podporu hnutí za nezávislost.

V březnu loňského roku tisíce mladých lidí okupovaly tchajwanský parlament na protest proti plánované obchodní dohodě, která vyzývá ke sblížení s Pekingem. Nacionalisté také utrpěli těžkou porážku v místních volbách loni v listopadu.

Předpokládá se, že Čchuova cesta do Pekingu zvýší na Tchaj-wanu vliv tohoto politika. Čchu sice prohlásil, že se nezúčastní prezidentských voleb plánovaných na leden 2016, podle analytiků ale zůstává nejslibnějším protikandidátem političce Cchaj Jing-wen, která stojí v čele DPP.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...