Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Sbližování Číny a Tchaj-wanu? Prezident Si jednal se šéfem nacionalistů

Svět

  15:40
PEKING - Čínský prezident Si Ťin-pching a předseda vládnoucí tchajwanské Národní strany Eric Čchu se v pondělí sešli v Pekingu k rozhovorům na nejvyšší úrovni mezi oběma stranami. Je to první takové setkání za posledních šest let. Šéf tchajwanských nacionalistů (Kuomintangu), kteří se stavějí k Pekingu vstřícněji než opoziční Demokratická pokroková strana (DPP), zopakoval podporu své strany sjednocení Číny.

Čínský prezident Si Ťin-pching (vpravo) a předseda vládnoucí tchajwanské Národní strany Eric Čchu. foto: Reuters

Čínský prezident uvedl, že Peking je připraven vést s Tchaj-pejí „rovnocenné“ rozhovory směřující k vyřešení vzájemných politických neshod, jen ale pokud Tchaj-wan uzná, že je součástí Číny. To je ovšem podle agentury AP názor, s nímž mnoho Tchajwanců hluboce nesouhlasí.

Eric Čchu, předseda vládnoucí tchajwanské Národní strany (Kuomintang).

Na tiskové konferenci po jednání vůdce tchajwanských nacionalistů Čchu podpořil konečné sjednocení Tchaj-wanu s Čínou, vyzval ale také, aby byla Tchaj-peji umožněna větší účast v mezinárodních organizacích. Proti ní má pevninská Čína tradičně námitky.

Čína považuje Tchaj-wan za odštěpeneckou provincii a prohlašuje, že ke sjednocení je ochotna použít i sílu. Obchodní vztahy mezi Tchaj-wanem a Čínou dosáhly nejlepší úrovně za posledních šest desetiletí poté, co se v roce 2008 ujal úřadu tchajwanský prezident Ma Jing-ťiou, žádná jednání o politické budoucnosti Tchaj-wanu se ale od té doby neuskutečnila.

V pondělí se sešel šéf tchajwanské Národní strany Eric Čchu se Si Ťin-pchingem jako s vůdcem vládnoucí Komunistické strany Číny. „Obě strany spolu mohou vést diskuse na základě principu jedné Číny a dosáhnout rozumné dohody,“ citovaly tiskové agentury čínského prezidenta.

Princip jedné Číny

Čínu čeká historická schůzka s Tchaj-wanem. Uklidní napjaté vztahy?

Politika jedné Číny, kterou prosazuje Peking, hlásá, že existuje pouze jedna Čína a Tchaj-wan je její součástí. Mnozí obyvatelé Tchaj-wanu, hrdí na tamní demokratické zřízení, se podle agentury Reuters obávají autokratických zásahů Pekingu a na ostrově má značnou podporu hnutí za nezávislost.

V březnu loňského roku tisíce mladých lidí okupovaly tchajwanský parlament na protest proti plánované obchodní dohodě, která vyzývá ke sblížení s Pekingem. Nacionalisté také utrpěli těžkou porážku v místních volbách loni v listopadu.

Předpokládá se, že Čchuova cesta do Pekingu zvýší na Tchaj-wanu vliv tohoto politika. Čchu sice prohlásil, že se nezúčastní prezidentských voleb plánovaných na leden 2016, podle analytiků ale zůstává nejslibnějším protikandidátem političce Cchaj Jing-wen, která stojí v čele DPP.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!