Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 6 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vrah z Vegas se dlouho připravoval, kameru namontoval v hotelu také do jídelního vozíku. Střílel i do hasičů

Zbraně v hotelovém pokoji Stephena Paddocka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zbraně v hotelovém pokoji Stephena Paddocka. | foto: https://twitter.com/breaking911

LAS VEGAS / PRAHA Dva roky pracoval jako pošťák, pak od roku 1978 do 1984 jako agent daňové správy. Federální úřady v úterý doplnily detaily ze života Stephena Paddocka, který v neděli v Las Vegas zastřelil 59 lidí a 527 zranil. Policie také odhalila, že masový vrah namontoval v hotelovém pokoji i mimo něj kamery, jednu dal do i jídelního vozíku před svým pokojem.

Paddock při svém řádění postřelil také 12 hasičů, kteří nebyli ve službě, ale byli na místě a začali hned pomáhat. Dva hasiče zasáhl, když se snažili oběti zachránit masáží srdce.

Podle Angelo Aragona, šéfa hasičů v Nevadě, by všichni postřelení hasiči měli přežít. Countryového koncertu se účastnily podle něj tucty hasičů, kteří měli volno. Na místo pak podle agentury AP přispěchalo 150 jejich kolegů ve službě z 20 stanic.

Hasiči na koncertě pak popsali, že když vypukla střelba, poslali své přátele a rodiny pryč a sami na místě zůstali a pomáhali. Zřídili i první místa pro triáž zraněných. Ostatním „civilistům“ třeba vysvětlovali, jak použít pásky od kalhot jako škrtidla na zastavení krvácení. Většina obětí byla podle hasičů zasažena do hlavy či horní části hrudníku.

Anthony Robone z Hendersonského hasičského sboru musel poskytnout první pomoc i svému staršímu bratrovi, kterého střelec zasáhl do hrudi. Ten teď leží ve stabilizovaném stavu v nemocnici.

V pokoji se všude povalovaly zbraně.
Účastníci festivalu prchají přes střelbou.

Policie stále nezná motiv, který 64letého Paddocka přiměl rozpoutat krvavé peklo. Na tiskové konferenci vyšetřovatelé odhalili, že celkově měl autor největšího střeleckého masakru v historii USA v držení 47 zbraní, výbušniny a tisíce nábojů. Do davu více než 20 000 lidí na countryovém koncertu střílel mezi devíti až jedenácti minutami.

Na 12 puškách v hotelovém pokoji měl legální zařízení označované jako „bump-stock“. Tato náhradní pažba mění poloautomatickou pušku ve zbraň, která může pálit vypálit i přes 400 střel za minutu. Zbraň se tedy v podstatě chová jako zakázaná automatická.

Paddock před příchodem policie spáchal sebevraždu.

Paddock před příchodem policie spáchal sebevraždu.

Policie už zná identitu všech obětí vyjma tří. V nemocnici v noci na středu zemřel další postřelený člověk. Podle lasvegaského koronera je 59. obětí útoku. Dříve se do počtu mrtvých započítával i útočník Paddock.

Přestože se k útoku přihlásila džihádistická organizace Islámský stát, nenašla zatím  policie ani FBI žádný důkaz, že by Paddock vstoupil byť v náhodný kontakt s domácí či cizí extrémistickou organizací.

Stephen Paddock na fotografii, kterou poskytl médiím jeho bratr Eric.

„Nemůžeme ani vyloučit nějakou mentální poruchu či mozkovou nemoc. Ale ani pro to nejsou žádné důkazy,“ řekl agentuře Reuters zdroj z vyšetřování.

Jisté je, že nešlo o žádný náhodný popud. Paddock se podle policie na svůj čin dlouho připravoval. Uvnitř svého hotelového pokoje - z kterého začal střílet - i mimo něj nainstaloval kamery, aby měl přehled, kdy pro něj přijde policie. Jednu kameru dokonce připevnil na jídelní vozík, který stál před pokojem.  

Jídelní vozík, na který Paddock připevnil kameru.

Jídlení vozík, na který Paddock připevnil kameru.

Paddockův bratr Eric si myslí, že Stephen čin spáchal sám, i když absolutně nechápe proč. Rodina Stephenovi Paddockovi nevystrojí pohřeb. Eric svého bratra popsal jako dobře finančně zabezpečeného milovníka videopokeru a dalšího hazardu.

V týdnech před střelbou provedl nejméně tucet sázkových transakcí přes 10 000 dolarů. Několik dní před útokem převedl podle AP na Filipíny 100 000 dolarů. Úřady po těchto penězích stále pátrají.

Policie je také ve spojení s Paddockovou přítelkyní Marilou Danleyovou, která má právě na Filipinách rodinu a nyní tam přebývala. Podle letiště v Manille však okolo středečních 4:00 SEČ odletěla zpět do USA. Po příletu na ní čekali agenti FBI. Danleyová s FBI spolupracuje, chce vyvrátit, že by byla jakkoliv zapojená do útoku.

Šerif Joseph Lombardo novinářům řekl, že policie doufá, že s pomocí Danleyové získají více informací o Paddockově životě a názorech. Na jméno své přítelkyně se Paddock ubytoval v hotelu Mandalay Bay, ze kterého v neděli pozdě večer místního času střílel.

V nemocnicích stále bojuje o život 49 lidí, kteří jsou v kritickém stavu. Dvacet už jich svůj boj předtím v nemocnicích prohrálo.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!