Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Scény neuvěřitelného násilí.‘ Boxer útočící v řadách žlutých vest na policii dostal rok vězení

Svět

  11:03
Rok vězení a 18 měsíců podmínky ve středu uložil francouzský soud bývalému profesionálnímu boxerovi Christopheru Dettingerovi, který při jedné z demonstrací takzvaných žlutých vest v lednu zaútočil na policisty. Informovala o tom agentura AFP. Pařížská prokuratura pro Dettingera žádala tříletý trest vězení, z toho jeden rok s podmínkou.

Bývalý boxerský šampion Christophe Dettinger útočil v Paříži na policejní jednotky. foto: Reuters

Dettinger byl odsouzen za to, že 5. ledna násilně udeřil dva četníky na okraj protestů protivládního hnutí žlutých vest. Dettinger přitom zjevně využil své hřmotné postavy i rohovnické průpravy.

Boxer, který zbil policisty: Mě i mou ženu zasáhli slzným plynem. Lidé pro něj vybrali miliony

„Pan Dettinger se připravuje, upravuje si rukavice. Udeří, míří na hlavu. Používá vší síly. Jsou to scény neuvěřitelného násilí a musí být potrestány,“ prohlásil ve středu během procesu zástupce prokuratury.

Dettingera v Paříži zachytily kamery při potyčce s policisty na lávce Léopolda Sédara Senghora, která vede přes řeku Seinu. Sedmatřicetiletý bývalý boxer se po několika dnech vyšetřovatelům v Paříži sám přihlásil, přičemž uvedl, že se pouze bránil.

Demonstranti ve žlutých vestách útočí na policisty, boxer Dettinger se přidává...
Boxer následně i kopal do policistů, kteří leželi na zemi.

Dettingerovi se během jeho boxerské kariéry přezdívalo „Cikán z Massy“ podle města na okraji pařížské aglomerace. Muž vysoký přes 190 centimetrů se stal v letech 2007 a 2008 mistrem Francie ve váhové kategorii od 76 do 79 kilogramů.

Dettinger tvrdí, že se účastnil protestů příznivců hnutí žlutých vest od samého počátku v polovině listopadu. Zpočátku protestujícím vadilo plánované zdražení pohonných hmot, které francouzská vláda pod tlakem zrušila. Postupně ovšem lidé dávali na demonstracích najevo celkovou nespokojenost se svou životní situací i s reformní politikou prezidenta Emmanuela Macrona.

Mohlo by vás zajímat