20. července 2007 19:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Schengen od ledna? Stíháme, ujistili ministři

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 13Diskuse
cestovní pas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy cestovní pas | foto: Lidové noviny

BRATISLAVA Ministři vnitra 14 evropských zemí se v Bratislavě shodli na tom, že se navzdory problémům některých států stihnou do konce srpna připravit na zavedení nového informačního systému pro schengenský prostor volného cestování.

Zavedení systému je jednou z podmínek, aby od Nového roku mohly padnout kontroly na unijních hranicích pro Čechy, Slováky a další nováčky.

"Až příští rok pojedu na Slovensko, tak už na hranicích nebudu ukazovat žádný průkaz," řekl český ministr vnitra Ivan Langer. Ještě před bratislavskou schůzkou se hovořilo o tom, že problémy některých starých členů unie s napojením na systém by mohly ohrozit novoroční
rozšíření Schengenu.

"Harmonogram stále platí (...), a proto v zásadě není důvod, aby se posouvaly termíny vstupu jednotlivých zemí do Schengenu," ujistil hostitel Kaliňák.

V informačním systému si zúčastněné státy vyměňují bezpečnostní údaje. V přípravě na jeho inovovanou verzi, umožňující přibrat do databáze i nové členské státy, podle zpráv z minulého týdne neuspělo devět dosavadních členů, údajně Belgie, Dánsko, Španělsko, Finsko, Norsko, Island, Itálie, Řecko a Nizozemsko.

Portugalský státní tajemník José Magalhaes, jehož země předsedá EU do konce roku, potvrdil, že některé státy v testech neuspěly a budou je muset zopakovat. Odmítl však neúspěšné jmenovat, do konce srpna prý mají dost času, aby kritéria splnily. "Jsme raději optimističtí a dynamičtí než pesimističtí a pasivní," řekl.

Kontroly na silničních, železničních a námořních hranicích by pro občany osmi nových členských zemí EU včetně Česka a Slovenska měly padnout do konce roku. Od dubna 2008 by měly skončit i kontroly na letištích.

Slovensko, které původně mělo zpoždění v zajištění své východní hranice, nedávno získalo kladné hodnocení od příslušné komise. Připravenost Slovenska dnes pochválil i ministr Langer.
ČTK
  • 13Diskuse

Najdete na Lidovky.cz