Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Schůzka ‚katastrofy‘ s ‚lhářem‘. Aneb Obama a Bibi, muži, kteří si nerozumí

Rozhádaní partneři. Americký prezident Barack Obama jednal s izraelským... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozhádaní partneři. Americký prezident Barack Obama jednal s izraelským... | foto: ČTK

WASHINGTON/PRAHA Rozdělený, zahořklý pár se po mnoha bitvách setkává už jen proto, aby učinil závěrečná finanční opatření před rozvodem. Tímto přirovnáním popsal schůzku amerického prezidenta Baracka Obamy s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem izraelský deník Maariv.

Netanjahu se v pondělí s Obamou viděl po více než roce a vůbec poprvé od uzavření dohody mezinárodních mocností s Íránem. Projekt, do něhož investoval šéf Bílého domu spoustu práce a politické energie, nazval jeho protějšek „Bibi“ historickou chybou. Íránský jaderný program se tak stal dalším faktorem, který ještě více vzdálil oba politiky, jejichž pohled na svět se diametrálně liší.

„Netanjahu je přesvědčený, že Obama je katastrofou pro Ameriku a nepřítelem Izraele. Obama je zase přesvědčený, že Netanjahu je patologický lhář a katastrofa pro Izrael,“ popsal problematický vztah obou mužů přední izraelský komentátor Nahum Barnea.

V této atmosféře přijel Netanjahu do Oválné pracovny Bílého domu, aby s Obamou mluvil nejen o problémech regionu, jako je válka v Sýrii, ale i o obnovení desetiletého programu americké vojenské pomoci židovskému státu, který vyprší v roce 2017. Netanjahu usiluje o to, aby nová dohoda umožnila izraelské armádě udržet technologický náskok před armádami ostatních států regionu. Obama včera ujistil, že bezpečnost Izraele je pro něj prioritou a že Izrael má právo se bránit.

„Nová vojenská dohoda vyšle Izraelcům i celému regionu strategický signál, že i přes politické odlišnosti obou zemí zůstává jejich vztah klíčovým elementem pro dění v oblasti,“ řekl listu The Financial Times Ilan Goldberg z think tanku Centrum pro novou americkou bezpečnost.

„Netanjahu je přesvědčený, že Obama je katastrofou pro Ameriku a nepřítelem...

„Netanjahu je přesvědčený, že Obama je katastrofou pro Ameriku a nepřítelem Izraele.“

Odškodné za dohodu s Íránem

Uzavření obranné dohody se během pondělka nečekalo, vyšší suma ze strany USA by ale měla „odškodnit“ Izraelce za dohodu s Íránem a Obama by tak zároveň odměnil demokratické kongresmany, kteří před schvalováním dohody s Íránem váhali a obávali se o bezpečnost židovského státu. Obama včera Netanjahuovi také vysvětloval, jak se bude dohoda s Íránem uplatňovat v praxi.

Američané nyní posílají Izraeli ročně pomoc 3,1 miliardy dolarů, Netanjahu měl včera žádat navýšení na pět miliard. Výsledná částka se podle analytiků nakonec může pohybovat okolo čtyř miliard. Kromě už slíbených 33 kusů stíhaček F-35 se může jednat io dalších zbrojních systémech včetně letadel Bell Boeing V-22 Osprey, která mohou startovat a přistávat vertikálně.

Obama s Netanjahuem ale mluvili i o stabilizaci situace v Izraeli a na palestinských územích, které v posledním měsíci zaplavila vlna násilí. Od října už přišlo o život sedm desítek Palestinců a devět Izraelců a palestinské útoky noži nebo pomocí automobilů se opakují každým dnem.

Jestřábi tlačí na Netanjahua

Netanjahu byl podle izraelských médií připraven nabídnout Palestincům vstřícné gesto v podobě odstranění některých kontrolních stanovišť na okupovaných územích, za což ho už kritizovala skupina 12 pravicových jestřábů z Knesetu v čele s ministrem školství Naftalim Benetem. Poslanci na Bibiho naléhali, aby Obamovi vysvětlil, že zastavit výstavbu osad by bylo „nerozumné“.

Žádný výrazný předěl v izraelsko-palestinských vztazích v pondělí opravdu nikdo neočekával – iz Obamovy administrativy už před pár dny zaznělo, že prezident už během svého mandátu možnost mírové dohody mezi znepřátelenými národy nevidí. Bibi včera tvrdil, že dvoustátní řešení stále podporuje – navzdory svému výroku v předvolební kampani letos na jaře.

Další olej do ohně napjatých vztahů Obamy a Bibiho naopak přilila nedělní zpráva listu Haarec o tom, že Netanjahuova vláda schválila výstavbu dalších 2200 bytů na Západním břehu Jordánu.

Do jednání se mohl promítnout i skandál z minulého týdne, kdy vyšlo najevo, že nově jmenovaný Netanjahuův mluvčí v minulosti mluvil o Obamovi jako o antisemitovi a ostře urážel i šéfa americké diplomacie Johna Kerryho. Ran Baratz se už sice za své výroky omluvil, americký viceprezident dal ale o víkendu najevo, že pouhá omluva nestačí.

Milan Rokos

Autor

Milan Rokosmilan.rokos@lidovky.czČlánky

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....