3. září 2019 15:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Schůzka na ho*no.‘ Johnson jednal s rebely proti současné podobě brexitu, nepřesvědčil je

Johnson zopakoval, že země odejde z EU 31. října. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Johnson zopakoval, že země odejde z EU 31. října. | foto: ČTK

Londýn Britský premiér Boris Johnson před očekávanou parlamentní bitvou přijal v Downing Street skupinu konzervativních poslanců, kteří dávají najevo nesouhlas s vládní brexitovou strategií. Asi hodinová schůzka podle informací britských novinářů potenciální rebely nepřesvědčila o tom, že premiér má plán na včasné vyjednání a ratifikaci dohody o vystoupení z Evropské unie.

Deník The Guardian jmenoval osm účastníků schůzky z řad konzervativních poslanců, přičemž pět z nich už veřejně ohlásilo, že podpoří snahu prosadit zákon o případném dalším odkladu brexitu. Podle webu BuzzFeed News se už takto vyjádřilo celkem 15 zákonodárců vládní strany. Klíčové hlasování o první fázi plánu na zablokování brexitu bez dohody se očekává kolem 23:00 SELČ.

Poslanci po jednání s Johnsonem neposkytli vyjádření na kameru, podle zákulisních informací je ale premiér na svou stranu nezískal. „Konzervativní rebelové odcházející z dopolední hodinové schůzky s Johnsonem uvádí, že to jejich postoj nezměnilo,“ napsal na Twitteru politický zpravodaj deníku The Times Francis Elliott. „Jeden z přítomných řekl, že to bylo ‚na hovno‘,“ přidala hlavní politická zpravodajka BBC Laura Kuenssbergová.

Podle zdroje agentury Reuters předseda vlády prezentoval „nepřesvědčivé vysvětlení“ ohledně toho, jak by mohly být při současném parlamentním rozvrhu dojednány a ratifikovány podmínky britského odchodu z Evropské unie. Ten je naplánován na 31. října, přičemž zákonodárci na základě nařízení z minulého týdne čtyři až pět týdnů v září a říjnu nebudou zasedat.

Těsně před zahájením práce parlamentu po letní pauze se sešli také představitelé opozičních stran, aby projednali spolupráci v nejbližších dnech. Lídr labouristů Jeremy Corbyn poté řekl, že jeho prioritou je zabránit tomu, aby Británie 31. října odešla z EU bez dohody. Nevyjasnil ale, zda by jeho strana podpořila vypsání předčasných voleb i před schválením zákona proti brexitu bez dohody.

ČTK