3. března 2018 15:41, aktualizováno  20:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Se zavražděným novinářem Kuciakem se přišlo rozloučit několik stovek lidí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Kříž, který bude zdobit místo Kuciakova posledního odpočinku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kříž, který bude zdobit místo Kuciakova posledního odpočinku. | foto: Reuters

ŠTIAVNIK (Slovensko) Několika stovek lidí se v sobotu přišlo v obci Štiavnik na severozápadě Slovenska rozloučit s novinářem Jánem Kuciakem, kterého spolu s jeho snoubenkou Martinou Kušnírovou zavraždil minulý týden neznámý střelec v jejich domě nedaleko Trnavy.

Smuteční obřad v Kuciakově rodné obci zahájila odpoledne mše pod vedením arcibiskupa a předsedy Konference biskupů Slovenska Stanislava Zvolenského v místním kostele, kam přišli příbuzní ale i kolegové reportéra. Jeho tragická smrt podle policie nejspíše souvisela s jeho investigativní prací.

„Útok na novináře pokládám za útok na svobodu. Hledat a psát pravdu je nevděčná služba. Kdokoliv sahá na jejich životy, sahá i na svobodu Slovenska. To nesmíme dopustit,“ řekl během mše Zvolenský.

Pohřbu zavražděného investigativního novináře se zúčastnily stovky lidí.
Kuciak zemřel v sedmadvaceti letech.

Již zhruba hodinu před zahájením smutečního obřadu za Kuciaka se u hřbitova ve Štiavniku začali scházet smuteční hosté, mnozí z nich přinesli věnce, květiny a kytice. Lidé se tísnili v kostele i na jeho balkoně a schodech. Další, kteří se nedostali dovnitř, poslouchali mši na prostranství před kostelem. Řada lidí se jen stěží ubránila slzám.

Rakev s ostatky Kuciaka byla po skončení mše a po rozloloučení příbuzných a další hostů v domě smutku uložena do hrobu na místním hřbitově za zvonění kostelních zvonů.

„Lhal bych, pokud bych řekl, že nás to nezlomilo. Je to hrozně smutná událost, která nám velmi ublížila a snažíme se z toho vzpamatovat. Snažíme se vzchopit, abychom pokračovali v práci, kterou Janko začal. V tomto případě jde konkurenční boj stranou,“ řekl novinářům ve Štiavniku šéfredaktor portálu Aktuality.sk Peter Bárdy, pro který Kuciak pracoval. Bárdy zmínil plán vytvořit mezinárodní tým investigativních novinářů.

03.března 2018 v 16:18, příspěvek archivován: 03.března 2018 v 16:28

VIDEO: The funeral of Jan Kuciak, a Slovak journalist murdered near Bratislava, takes place on Saturday afternoon in the village of Stiavnik, near the Czech border. https://t.co/Ru6h3J1s9z

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

The funeral of Jan Kuciak, a Slovak journalist murdered near Bratislava, takes place on Saturday afternoon in the village of Stiavnik, near the Czech border. https://t.co/Ru6h3J1s9z

Kuciakova snoubenka byla pohřbena již v pátek ve vsi Gregorovce na východním Slovensku. Na památku zavražděné dvojice se v pátek na Slovensku v zahraničí konaly průvody a shromáždění, kterých se zúčastnily tisíce lidí.

Kuciak v nedokončeném článku psal o podnikání a možných dotačních podvodech italských podnikatelů na východní Slovensku, kteří jsou spojováni s mafií a kteří měli v minulosti podnikatelské vazby na blízké spolupracovníky slovenského premiéra Roberta Fica. Ti již složili své funkce na úřadu vlády.

ČTK
  • 3Diskuse
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.