Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sebevědomá mafie: Ochráníme New York před psychopatickým Islámským státem

Svět

  11:59
Stane se New York obětí džihádistického teroru stejně jako Paříž? Ne, dokud „Velké jablko“ bedlivě střeží zkušená mafie. V rozhovoru pro stanici NBC to prohlásila známá tvář rodiny Gambino, jednoho z pilířů zločinecké Cosy Nostry. Giovanni Gambino obyvatele metropole ujistil, že jsou v bezpečí: „vzestup globálního terorismu dává mafii šanci ukázat svou dobrou stránku.“

Svět je dnes nebezpečné místo. Ale mafie New York před terorem ochrání, tvrdí Giovanni Gambino. foto: NBC / YoutubeReprofoto

K rukám rodiny Gambino se po desetiletí sbíhaly nitky organizovaného zločinu v New Yorku. Jeden z jejích předáků Giovanni „John“ Gambino za svou vůdčí roli v newyorském podsvětí zaplatil léty ve vězení, kam jej americká justice poslala za obchod s narkotiky, vydírání a vraždu (mimo jiné).

K TÉMATU

„To, co nazýváme souhrnným termínem mafie, jsou ve skutečnosti stovky na různých úrovních propojených rodinných klanů, pevně spjatých se svou domovskou oblastí. Tyto struktury vyrůstají z tamního prostředí, a proto nejsou vnímány jako něco cizího nebo primárně zločineckého. Samy se na organizaci těchto průvodů podílejí, sponzurují je,“ popsal pro Lidovky.cz politolog a expert na italský organizovaný zločin Petr Kupka.

Jeho syn, mladý Giovanni Gambino, se nyní snaží uspět na literárním poli a neúnavně propaguje plod svého tvůrčího úsilí, román Son of Omerta (česky Syn omerty. Omerta, neboli závazek absolutní mlčenlivosti, je jedním z pilířů tradičního kódu cti, jímž se Cosa Nostra řídí - pozn. red.). V rozhovoru s moderátory NBC News se nicméně řeč stočila mimo práci spisovatele - dotkla se totiž nejen kontroverzí spjatých s mafií samotnou, ale také pařížských teroristických útoků. A Gambino hbitě využil příležitosti, aby obyvatele „svého“ New Yorku ukonejšil.

„Svět je dnes nebezpečné místo,“ přitakal moderátorům, „ale lidé, kteří žijí ve čtvrtích New Yorku se sicilskými vazbami, se mohou cítit v bezpečí. Postaráme se o to, aby naši přátelé a rodiny byli chráněni před extremisty a teroristy, hlavně před brutální psychopatickou organizací, která sama sobě říká Islámský stát,“ prohlásil.

Světlé stránky mafie

Umně budované konexe mafie prověřila dlouhá léta a sahají do řady oblastí newyorského života. Hierarchické struktury Cosy Nostry, které se opírají o spletitou síť mezilidských vztahů, tak budou městu proti teroru účinnějším štítem, než veškerá snaha státních bezpečnostních složek, přesvědčoval Gambino. Důkladná znalost místních společenství a to, jak se v nich mafie orientuje, prý znemožní například vznik utajovaných teroristických buněk.

„Mafie má špatnou pověst, do velké míry ovšem nezaslouženě. Stejně jako všude jinde v životě, i ona má své dobré, špatné a ošklivé stránky - a vzestup globálního terorismu dává mafii šanci, aby svou dobrou stránku ukázala,“ soudí potomek jednoho z nejznámějších mafiosů minulého století.

Porozuhodné prohlášení mafiánské ratolesti upoutalo pozornost řady médií a dlužno podotknout, že na první pohled může působit senzačně. Nicméně faktem je, připomínají třeba britské International Business Times, že v období národních krizí mafie zasahovala už dříve, a dokonce svůj postup někdy ladila se zájmy státu.

Kupříkladu během druhé světové války uzavřel Washington tajný pakt s proslulým - a tehdy uvězněným - bossem „Lucky“ Lucianem, na jehož základě Luciano bránil příchodu německých a italských špionů do New Yorku. Odměnou za zásadní zpravodajské informace, jež Cosa Nostra poskytla americkému námořnictvu, mu bylo zmírnění trestu.

Autor:

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...