23. listopadu 2014 16:39, aktualizováno 24. 11 11:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Afghánský atentátník se odpálil při volejbalovém finále, zabil 45 lidí

Oběti bombového útoku na volejbalovém zápase v Afghánistánu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oběti bombového útoku na volejbalovém zápase v Afghánistánu. | foto: APČTK

KÁBUL Na nejméně 57 mrtvých a více než 60 zraněných stoupla bilance nedělního sebevražedného útoku, který se odehrál při finále volejbalového turnaje ve východoafghánské provincii Paktika. Podle afghánské rozvědky existují důkazy, že za atentát nese odpovědnost islamistická síť Hakkání, která je napojena na Taliban.

S odvoláním na místní úřady o tom v pondělí informovala agentura AFP.  „Máme důkazy svědčící o tom, že za útokem v provincii Paktika stojí síť Hakkání,“ citovala agentura mluvčího afghánských tajných služeb Hasíb Sádikí. Mluvčí afghánského ministerstva vnitra Sádik Sádikí uvedl, že mezi oběťmi je deset členů místních policejních sil, včetně policejního velitele.

Síť Hakkání

Klan Hakkání kolem válečného veterána Džalaluddína Hakkáního a jeho syna Siradžuddína má podle amerických odhadů kolem dvou až čtyř tisíc bojovníků a udržuje těsné vztahy s Talibanem i al-Káidou. Jednou z jeho bašt je právě Paktika. Síť se však k nedělnímu útoku dosud nepřihlásila.

17 zraněných dětí

Třiapadesát zraněných z útoku bylo v noci na pondělí přepraveno vrtulníky k léčení do nemocnic v metropoli Kábulu. Mezi pacienty je 17 dětí ve věku od osmi do 14 let, sdělil dále Sádikí.

Útočník vybavený vestou s výbušninami se v okamžiku odpálení náloží nalézal v davu diváků. Útok spáchal během v době nejsledovanějšího finálového zápasu místního turnaje. Většina z obětí byli podle činitelů civilisté.

„Bylo tam příliš mnoho lidí na jednom místě. Desítky dalších lidí jsou zranění a máme zprávy, že mnozí z nich jsou v kritickém stavu,“ řekl mluvčí guvernéra podle agentury AP. „Potřebujeme naléhavě pomoc od ústřední vlády, protože možná budeme muset převézt zraněné k léčení do Kábulu,“ dodal.

K TÉMATU:

Volejbal je v Afghánistánu populárním sportem, částečně i proto, že k němu není třeba mnoho vybavení. Taliban však od jeho provozování, stejně jako od dalších sportů, odrazuje a za dob své vlády v zemi jej dokonce zakázal.

Taliban sílí

Paktika je jedním z nejneklidnějších regionů Afghánistánu a jednou ze základen Talibanu. Jeho bojůvky vedou léta válku proti vládě v Kábulu a jejich útoky v celé zemi se v letošním roce zostřily v souvislosti s jarními prezidentskými volbami a spory kolem nich.

ŽIVOTU NEBEZPEČNÝ AFGHÁNISTÁN

Vítězem voleb byl v září prohlášen Ašraf Ghaní, jehož prvním krokem ve funkci byl podpis dohod s Washingtonem a Severoatlantickou aliancí o setrvání omezeného počtu zahraničních vojáků v zemi po odchodu hlavních mezinárodních sil na konci tohoto roku. 

Dnes tyto dohody schválil afghánský parlament. Mezinárodní bojová mise v Afghánistánu začala poté, co vojenská intervence v čele se Spojenými státy svrhla koncem roku 2011 vládu islamistického hnutí Taliban.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!