9. března 2017 10:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sebevražedná útočnice za 17 korun. Boko Haram uplácí k teroru nezletilé dívky

Ženy a děti zachráněné ze zajetí Boko Haram. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ženy a děti zachráněné ze zajetí Boko Haram. | foto: Reuters

MAIDUGURI/PRAHA Změnit taktiku se snaží militantní džihádisté z nigerijské sekty Boko Haram, která se hlásí k Islámskému státu (IS). Podle zjištění britské stanice Sky News na severovýchodě africké země teroristé uplácejí nezletilé dívky, aby se z nich staly sebevražedné atentátnice, nebo aby na dálku odpálily nastražené výbušniny. Částky, za takovou „službu“ klesají v přepočtu až pod 20 korun.

Na záběrech, které korespondentka britské televize Alex Crawfordová pořídila, se svěřuje čtrnáctiletá dívka nigerijským policistům, že pod svým žlutým hidžábem skrývá výbušniny. Džihádistům slíbila za odměnu 200 naira (v přepočtu asi 17 korun), že se odpálí v zalidněném centru města Maiduguri na severovýchodě země.

Hovoří o tom, že se svou kamarádkou na sobě nosily sebevražedné pásy tři dny, než našly kuráž k tomu, aby se vydaly do Maiduguri. Policisté je zadrželi, protože se chovaly podezřele. Dívka ze sebe vestu strhla na příkaz mužů zákona. Její kamarádku zastřelili, protože příkazu neuposlechla.

Mapy poskytuje freytag & berndt vydavatel nejrozsáhlejšího obrazového vlastivědného průvodce o naší zemi Český atlas.

„Jsou to velmi nešťastné děti, malé dívky, které se stávají kurýrkami teroru. Podle mě je to čin vyjadřující naprosté zoufalství,“ myslí si o zneužívání bezbranných žen jeden z velitelů nigerijské armády generálmajor Lucky Irabor.

Rada bezpečnosti OSN označila krizi, která se šíří ze severní Nigérie do okolních států - Kamerun, Čadu a Nigeru, za globální problém. Osm let trvající vzpoura podle OSN stála jen Nigérii už 9 miliard dolarů (230,4 miliardy korun).

„Nigérie potřebuje systematický dlouhodobý rozvoj,“ uvedl pro Sky News britský velvyslanec při OSN Matthew Rycroft. V severovýchodní Nigérii a okolí jezera Čad podle něj probíhá největší a nejpodceňovanější humanitární krize na světě. Před Boko Haram utíkají miliony lidí.

Reportérka Sky News hovořila i s několika mladými ženami, které byly zastrašovány, aby souhlasily s násilnickými „svatbami“ s bojovníky teroristické skupiny. Opakovaně je měli bít a znásilňovat. Řada z nich kvůli tomu otěhotněla.

Žena zachráněná nigerijskými vojáky ze zajetí Boko Haram.
Rebecce Issacová, jedné z unesených školaček z Chiboku, se z rukou Boko Haram...

„Všichni vědí, že naši manželé zabíjeli. Mají pocit, že když budou v naší blízkosti, jednoho dne také povstaneme a zabijeme je,“ uvedla pro Sky News sedmnáctiletá Rabi Ali, která má dítě s jedním z bojovníků. „Kdekoliv jsme, říkají nám ‚běžte pryč manželky Boko Haram, běžte pryč dcery Boko Haram‘,“ dodala její kamarádka osmnáctiletá Saratu Uma.

Obě mladé ženy uvedly, že utekly z lokality lesa Sambisa, kde džihádisté drželi školačky z Chiboku poté, co 300 z nich před třemi roky unesli z jejich internátu. Incident tehdy vyvolal po světě vlnu zděšení a přiměl tehdejší první dámu USA Michelle Obamovou, aby rozjela na sociálních sítích kampaň za jejich osvobození. 195 dívek je stále nezvěstných a jejich rodiny tlačí na nigerijskou vládu, aby je našla a zachránila.

fasJakub Fajnor

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz