24. února 2017 11:04, aktualizováno  13:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sebevražedný útok u syrského Al-Bábu zabil nejméně 60 lidí, většinou civilisty

Bojovníci Svobodné syrské armády na předměstí města al-Báb. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bojovníci Svobodné syrské armády na předměstí města al-Báb. | foto: Reuters

DAMAŠEK Při pátečním sebevražedném atentátu u severosyrského města Al-Báb zemřelo nejméně 60 lidí a další až stovka osob byla zraněna. Mnoho z obětí jsou civilisté. Uvedla to turecká agentura Anadolu s odvoláním na místní zdroje, od nichž to anonymně zjistil její zpravodaj.

Dosud západní agentury uváděly, že při útoku zemřelo nejméně 42 osob, většinou povstalců. Anadolu ale tvrdí, že většina obětí jsou civilisté.

Útočník odpálil vůz s výbušninou u bezpečnostní kontroly, kde se civilisté snažili získat povolení k návratu do města Al-Báb, jehož značnou část ve čtvrtek povstalci dobyli zpět z rukou organizace Islámský stát (IS). Právě tato organizace podle agentury Anadolu stojí za dnešním atentátem.

Podle agentury Anadolu se útok odehrál asi osm kilometrů severně od města Al-Báb. Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) bylo také velké množství lidí vážně zraněno. Agentura Anadolu uvedla, že ze stovky zraněných bylo 41 civilistů převezeno do nemocnice v jihoturecké provincii Kilis. Al-Báb totiž leží asi 30 kilometrů od hranice s Tureckem.

Turecko ve středu ráno zahájilo za podpory letectva mezinárodní koalice...
Vojáci bojující v Sýrii - ilustrační foto

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, zřejmě ale souvisí s posledním vývojem na bojišti. Ve čtvrtek syrští povstalci, podporovaní Tureckem, oznámili, že vstoupili do centra města Al-Báb, které se už tři měsíce snaží z rukou IS vybojovat povstalci i syrské vládní jednotky.

Al-Báb leží asi 30 kilometrů od hranice s Tureckem na pomezí území, které ovládaná syrský režim, a oblastí pod kontrolou povstalců, podporovaných Západem. Boje o město začaly loni v listopadu, dobývající strany ale své operace nekoordinovaly, protože chtěly město obsadit jen pro sebe.

Turecko chce rozšířit svůj vliv na severu Sýrie, protože se obává, že tam získají značné území kurdské milice. Ty považuje Ankara za teroristy a spojence kurdských separatistů z jihu Turecka.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz