15. března 2017 12:36, aktualizováno  13:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sebevražedný útok na sídlo justice v Damašku. Na místě je až 35 mrtvých a další zranění

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Nad Damaškem stoupají mračna dýmu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nad Damaškem stoupají mračna dýmu (ilustrační foto) | foto: Reuters

DAMAŠEK/PRAHA Výbuch nálože v justičním paláci v Damašku si podle syrské státní agentury SANA vyžádal 25 mrtvých, další jsou zranění. Některé zdroje hovoří až o 35 obětech. Agentura v souvislosti s útokem hovoří o teroristech, kteří odpálili nálože u soudní budovy v centru metropole. Palác je v centru syrské metropole v blízkosti tržiště Hamídíja. Právě na středu připadá 6. výročí zahájení syrského konfliktu.

Zprávy z místa jsou zatím velmi kusé a jistý ani není počet útočníků. Podle syrské televize byl atentátník jeden, některé zdroje ale hovoří o více lidech.

Nálož explodovala uvnitř soudní budovy, která je v blízkosti rušného tržiště. Agentura o mrtvých mluví jako o civilistech. K útoku se zatím nepřihlásila žádná skupina.

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) oznámila, že si útok vyžádal 29 obětí, většinou civilistů. SOHR situaci v Sýrii sleduje z Londýna a tvrdí, že má v terénu své informátory.

Podle syrské televize bomba vybuchla v paláci, kde se řeší případy rodinného a trestního práva. Na místě jsou sanitky i záchranáři, policie se snaží dostat lidi mimo palác.

15.března 2017 v 13:48, příspěvek archivován: 15.března 2017 v 13:55

Damascus: 35 killed and 70 wounded in a suicide bombing of the Justice Palace https://t.co/3ev4EwPkSD

„Zavládla panika, protože výbuch byl velmi silný. Utekli jsme do knihovny v nejvyšším patře, všude bylo mnoho krve,“ sdělila agentuře AFP jedna advokátka, která byla v soudní budově.

Prokurátor řekl, že si útočník vybral velmi rušnou chvíli. „Snažil se dostat dovnitř, a když se mu v tom policisté snažili zabránit, vrhnul se do budovy a odpálil nálože,“ řekl prokurátor.

Minulý týden při útoku na šíity v damašské čtvrti Báb Musála zahynulo podle SOHR přes 70 lidí, většinou iráckých poutníků. K akci se přihlásila koalice Tahrír aš-Šám, která sdružuje skupiny s vazbami na teroristickou organizaci Al-Káida. Atentát spáchali dva útočníci, kteří mířili na provládní a íránské milice.

Lidovky.cz, ČTK
  • 2Diskuse

Najdete na Lidovky.cz