31. prosince 2017 13:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sedm Čechů zachraňovala horská služba v Malé Fatře

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Malá Fatra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Malá Fatra | foto: Reprofoto

BRATISLAVA Celkem sedmi českým turistům musela v sobotu večer v pohoří Malá Fatra pomáhat slovenská horská služba. Nejdříve ji přivolali dva 21letí turisté, kteří po zledovatělém svahu sklouzli z turistického chodníku a už se nedokázali vlastními silami vrátit. Těsně poté asistovali záchranáři pětičlenné skupince, která ztratila orientaci na hřebeni. Nikdo z výletníků neutrpěl zranění.

„Opět i Češi,“ komentoval souhrn sobotních akcí Horské záchranné služby (HZS) web slovenského deníku Pravda. První dvojice podle horské služby neměla pro pohyb na zledovatělém povrchu potřebnou výbavu a v podvečer se dostala do problémů pod vrcholem Stohu.

„Při přibližně 100metrovém pádu se naštěstí nezranili, ale už se samostatně nedokázali vrátit na turistický chodník,“ uvedla horská služba. „Na pomoc jim šli dva profesionální a jeden dobrovolný záchranář. (...) Poskytli jim stoupací železa a doprovodili je přes sedlo Medziholie k vozidlu horské služby, kterým je převezli do Štefanové, kde přečkali noc,“ pokračovalo prohlášení.

Dezorientovanou, podchlazenou a vyčerpanou pak našla pětice záchranářů stejně početnou skupinu turistů ve věku 26 až 53 let poblíž sedla mezi Velkým a Malým Kriváněm. Na úzkém hřebeni u sedla Bublen ztratili orientaci, načež požádali horskou službu o pomoc. Od té pak dostali Češi teplé nápoje a rukavice a v doprovodu záchranářů se vrátili do místa ubytování v podhůří.

Ve slovenských horách letos zahynulo nejméně sedm českých turistů. Tím posledním se stal 26. prosince muž, který nepřežil pád ve Velké Studené dolině ve Vysokých Tatrách. Jen o den dříve ve stejném pohoří zahynuly dvě mladé Češky.

ČTK
  • 2Diskuse
Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost
Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost

Děti jsou to nejdůležitější, co v životě máme. Pro mnohé z nás se staly motivací pro odpovědnější jednání. Jak napsal autor Malého prince, Antoine de Saint-Exupéry „Zemi nedědíme po předcích, ale vypůjčujeme si ji od našich dětí.“ Nadčasový citát krásně vystihuje základní principy, kterými se řídí břeclavská značka Feel Eco.