10. dubna 2014 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sedm let za poklidné deštníkové protesty. ‚Budeme pokračovat v boji za demokracii‘

Protestující s deštníkem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protestující s deštníkem | foto: ČTK

HONGKONG/PRAHA „Hongkongské soudy tím, že označily poklidné protesty jako nepřístojné jednání, vyslaly jasnou a strašlivou zprávu, že podporují vládní snahy stíhat aktivisty a umlčí jakýkoliv projev nesouhlasu,“ uvedla Maya Wangová z čínské pobočky Human Rights Watch.

Reagovala tak na rozhodnutí soudu, kterým bylo devět aktivistů uznáno vinnými z „veřejného pohoršení“. Aktivisté jsou totiž soudem považováni za lídry „deštníkového hnutí“, které zaplnilo ulice Hongkongu v roce 2014. Demonstranti tehdy používali ve velkém deštníky, aby se ochránili před pepřovým sprejem, jejž na ně stříkaly policejní jednotky, což dalo jméno samotnému hnutí.

Účastníci demonstrací požadovali v ulicích zcela svobodné volby správce Hongkongu. V současnosti správce volí 1200členná komise, v níž převažují přívrženci centrální čínské vlády. Když protestní akce vrcholily, zapojilo se do nich v některé dny až 100 tisíc lidí. Skupina obžalovaných, nazývaná „deštníková devítka“, stanula poprvé před soudem dva roky po nepokojích, tedy až v době, kdy protesty naprosto utichly. Úterní verdikt soudu však opět zažehl obavy o budoucnost politické svobody ve městě a před soudní budovou na verdikt čekala asi stovka lidí, někteří z nich drželi nad hlavami jako symbol žluté deštníky.

„Budeme pokračovat v našem boji za demokracii, technicky jsme ale porušili zákon a budeme muset nést právní odpovědnost,“ uvedl poklidně pro agenturu Reuters jeden z hlavních představitelů hnutí Benny Tai ještě před vynesením rozsudku.

Profesor práv i reverend

Odsouzení přitom nejsou žádní násilníci. Mezi vinnými je například šedesátiletý profesor sociologie Chan Kin-man, čtyřiapadesátiletý profesor práv Benny Tai či pětasedmdesátiletý reverend Chu Jiu-ming. Soud je uznal vinnými za jejich role v protestech na základě zákona z období britské koloniální éry. Bývalá britská kolonie Hongkong přešla pod správu Číny v roce 1997. Peking od té doby posiluje kontrolu nad tímto územím, ačkoli slíbil zachovat jeho svobody a vysokou míru autonomie. Všichni tři výše zmínění byli obviněni ze „spiknutí za účelem vyvolání veřejných nepokojů“. Bennyho Taie a Chana Kin-mana pak soud viní i z podněcování druhých k veřejným nepokojům.

Soud sice ještě neoznámil výši trestů pro aktivisty, ale mohou dostat až sedm let vězení. Zbylou šestici tvoří prodemokratičtí poslanci a členové hongkongské federace studentů, která se na pořádání demonstrací podílela.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!