Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sedm mužů dostalo v Egyptě doživotí za sexuální útoky

Svět

  18:34
Káhira - Egyptský soud ve středu poslal sedm mužů na doživotí do vězení za sexuální útoky na ženy, uvedl egyptský list Al-Ahrám. Původně agentura AP hovořila o osmi odsouzených. Muži se útoků dopustili během různých veřejných akcí na káhirském náměstí Tahrír. Dva odsouzení si odsedí 20 let, neupřesněný trest si odnesli i další čtyři útočníci. Egyptské úřady byly kritizovány za to, že rozsáhlý problém se sexuálním obtěžováním nijak neřeší. Přísné verdikty mají ukázat, že tomu tak není, poznamenala agentura Reuters.

Ilustrační foto foto: Shutterstock

Odsouzení se podle soudu podíleli na čtyřech různých incidentech, mimo jiné i během červnových oslav inaugurace nového prezidenta Abdal Fattáha Sísího. Rozsudek dnes přenášela televize, soudce udělil třem z mužů dokonce několik doživotních trestů najednou, protože je uznal vinnými hned z několika útoků.

Rozsudky přišly jen pouhý měsíc poté, co vláda schválila zákon, který trestá sexuální útočníky vězením v délce nejméně šest měsíců a minimální pokutou v hodnotě 3 tisíce egyptských liber (asi 8400 Kč).

Vysoké odškodné

Všichni muži, kteří byli dnes odsouzeni, budou rovněž ještě pět let po svém propuštění pod policejním dohledem, oznámil soudce. Ženám musí zaplatit odškodné ve výši od 10 tisíc do 40 tisíc egyptských liber (28 100 až 112 400 Kč).

ČTĚTE TAKÉ:

Po oslavách Sísího inaugurace, které se konaly 8. června, policie obdržela 27 stížností na sexuální obtěžování. Na jedné ze zveřejněných videonahrávek byla například vidět mladá žena ve spodním prádle, kterou se snaží policisté dostat z davu do auta. Na několika místech byla zakrvácená a muži kolem ní se ji snažili zadržet i v přítomnosti policisty. Žena poté padla nahá na zem a policista ji odnesl do auta. Kvůli velmi vážnému stavu musela být hospitalizována.

Průzkum

Sexuální obtěžování, velké množství případů provádění ženské obřízky a nárůst násilí po takzvaném arabském jaru udělaly z Egypta pro ženy vůbec nejhorší zemi v celém arabském světě, uvedla organizace Thompson Reuters Foundation.

Ze statistik vyplývá, že 99 procent Egypťanek se setkalo s nějakou formou sexuálního násilí od verbálního útoku po znásilnění. Po roce 2011, kdy byl svržen prezident Husní Mubarak, se v Egyptě zhoršila bezpečnostní situace a její zneužívání tímto způsobem kritizují ženské organizace i hnutí. Vznikla dokonce skupina dobrovolníků složená z mužů, kteří poskytují ženám doprovod, nabízejí se také kurzy sebeobrany.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!