6. února 2017 10:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Šokující, tragické.‘ Ze zneužívání dětí je v Austrálii podezřelých 7 procent kněží

Církev - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Církev - ilustrační foto | foto: Shutterstock

SYDNEY Sedm procent kněží katolické církve v Austrálii je podezřelých, že v několika předchozích desetiletích sexuálně zneužívalo děti. Vyplývá to ze statistiky zveřejněné v pondělí australskou státní komisí, která se od roku 2013 zabývá vyšetřováním případů zneužívání v australských církevních školách a dalších institucích. Podle agentury AP jde o první podobnou statistiku v zemi.

„Tato čísla jsou šokující, tragická a neobhajitelná,“ komentoval nejnovější statistiku Francis Sullivan, předseda rady katolické církve, která má tato vyšetřování na starosti. Dodal, že údaje odráží masivní selhání církve.

Australská královská komise, která byla zřízena v roce 2013 kvůli vyšetřování sexuálního zneužívání dětí v zemi, dnes zveřejnila svou první statistiku. Z ní vyplývá, že 4444 lidí vypovědělo, že bylo mezi lety 1980 a 2015 zneužito v asi tisícovce katolických institucí v Austrálii. Průměrný věk zneužitých dětí byl u dívek 10,5 roku a u chlapců 11,5 roku.

„Příběhy obětí jsou tristně podobné,“ řekl hlavní právník komise Gail Furness. „Dětem se nevěnovala pozornost či v horším případě byly trestány. Obvinění nebyla vyšetřena. Kněží a další členové církevních institucí byli přemístěni a na jejich nových pracovištích nebyl o podezřeních nikdo informován,“ uvedl Furness.

Komise už vyslechla tisíce obětí, nyní budou před ní svědčit církevní hodnostáři australské katolické církve. Závěrečná zpráva by měla být hotova koncem letošního roku.

Už v předchozích měsících se v médiích objevily informace o případech, kdy církevní hodnostáři v Austrálii nereagovali na stížnosti dětí týkající se zneužívání. Jedním z nich byl i nynější vatikánský prefekt George Pell, který jako arcibiskup Melbourne a později Sydney nevyslyšel podobná volání. Loni ho australská policie dokonce vyslýchala kvůli podezření, že i on se sexuálního obtěžování v sedmdesátých letech dopouštěl.

Pro srovnání: Podle průzkumu psychologa Michaela Setoa ze sdružení Royal Ottawa Healthcare je v populaci přibližně pět procent pedofilů. Uvádí, že toto číslo je ale spíš horní hranicí. Papež František dříve pro italská média uvedl, že v katolické církvi jsou přibližně dvě procenta kněží pedofilních. Jiný průzkum konaný v letech 1950 až 2002 přišel s výsledky, že pedofilních knězů by mohlo být okolo 4,2 procenta, napsal server Rozhlas.cz.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz