27. února 2016 15:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Němcov se nedočkal minuty ticha v parlamentě. Do ulic ale vyšly tisíce Rusů

Němcov kritizoval Kreml za ekonomickou situaci, korupci či za konflikt na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Němcov kritizoval Kreml za ekonomickou situaci, korupci či za konflikt na... | foto: Reuters

MOSKVA Přes sedm a půl tisíce lidí se v sobotu odpoledne zúčastnilo pochodu Moskvou u příležitosti prvního výročí vraždy opozičního politika Borise Němcova. Organizátoři chtěli demonstrací kromě dosud neobjasněné vraždy Putinova kritika Němcova upozornit i na porušování svobody slova a shromažďování v Rusku.

Moskevská radnice zakázala, aby se demonstrace konala přímo na místě politikovy vraždy.

Lidé si připomínají vraždu opozičního politika Němcova

Lidé si připomínají vraždu opozičního politika Němcova

„Byl ztělesněním svobody a odvahy, pro mě to byl vzor,“ řekla šestadvacetiletá účastnice pochodu. A dodala, že opozice musí ukázat moudrost a jednotu. Vyšetřovatelé z vraždy Němcova obvinili pětici Čečenců. Opozice ale požaduje odhalení člověka, který si vraždu objednal. Obvinění muži podle ní jednali přinejmenším s vědomím čečenského vůdce Ramzana Kadyrova.

Už v sobotu ráno položil na Velkém moskvoreckém mostě, kde byl Němcov loni 27. února zavražděn, věnec americký velvyslanec v Rusku John Tefft. Vyjádřil přitom naději, že „některé ze snů Borise Němcova se v Rusku splní.“ Němcov byl ruským vicepremierem v letech 1997 až 1998 za prezidenta Borise Jelcina. Po odchodu z parlamentu v roce 2003 pomáhal mimo jiné organizovat pouliční protesty proti režimu prezidenta Vladimira Putina.

Za účast na těchto akcích byl několikrát zatčen a uvězněn.

Demonstrace za připomenutí vraždy Borise Němcova
Členové ruské opozice v první řadě průvodu: Michail Kasjanov (třetí zprava) a...

Němcov kritizoval Kreml za zhoršující se ekonomickou situaci, korupci či za angažmá Ruska v konfliktu na Ukrajině. Údajně připravoval knihu Putin a válka o zapojení ruských ozbrojených sil do bojů na východní Ukrajině na straně proruských separatistů. Jeho vražda se stala před demonstrací proti Putinově vládě a válce na Ukrajině, která se měla konat 1. března. V den vraždy Němcov poskytl rozhovor ukrajinskému rádiu o připravované akci.

Ruští poslanci ve Státní dumě v pátek odmítli návrh opozičního poslance Dmitrije Gudkova minutou ticha uctít památku zavražděného opozičního politika. Kromě Gudkova památku uctil pouze jeden další poslanec. Ostatní prý zůstali sedět. „Není to otázka politická, ale spíše etická a lidská,“ řekl Gudkov.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!