17. srpna 2018 13:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sedmnáct rodin obětí janovské tragédie bojkotuje sobotní státní pohřeb

Záchranáři, kteří vytahují z trosek mostu mrtvé a zraněné. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záchranáři, kteří vytahují z trosek mostu mrtvé a zraněné. | foto: ČTK

Janov (Itálie) Nejméně 17 rodin obětí neštěstí v Janově se rozhodlo bojkotovat státní pohřeb plánovaný na sobotu, informoval v pátek list La Stampa. Účast na státním obřadu v pavilónu Jeana Nouvela na janovském výstavišti, jehož se zúčastní i prezident Sergio Mattarella a premiér Giuseppe Conte, odřeklo 17 rodin a sedm dalších se dosud nerozhodlo. Při zhroucení dálničního mostu podle dosavadní bilance zahynulo 38 lidí.

„Můj syn se nestane číslem ve výčtu mrtvých, které zabilo nedodržování závazků pro Itálii typické. Postarám se o to, aby se on i ostatní dočkali spravedlnosti. Nestojíme o fraškovitý pohřeb, chceme obřad doma, v našem kostele v Torre del Greco. Žal je naše osobní věc, (politická) přehlídka ničemu nepomůže. V pátek začíná naše válka o spravedlnost a pravdu, která nikdy neskončí,“ napsal na sociálních sítích Roberto Battiloro. Jeho 29letý syn Roberto se chtěl spolu se svými třemi kamarády původně vydat do Barcelony letadlem. Nakonec jeli autem. Ze čtveřice přátel nepřežil pád mostu ani jeden.

Hasiči v Janově se stále nedostali ke všem zavaleným autům, která zůstala pod...
Obyvatelé z domů blízko zříceného mostu se museli na doporučení hasičů...

„Způsobil to stát, (politici) by se vůbec neměli ukazovat. To, co předvádí, je ostudné,“ tvrdí Nunzia Espositová, matka dalšího ze čtveřice mladíků z Torre del Greco, 26letého Gerarda.

„V tento stát jsem ztratila důvěru,“ konstatovala s pláčem Denise Vittoneová. Její sestra Andrea zemřela v sutinách spolu se svými dvěma dcerami ve věku 12 a 16 let a Claudiem Possettim, za něhož se před nedávnem vdala. Čtveřice bude pohřbena při soukromém obřadu v městě Pinerolo jihozápadně od Turína.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz