Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Vytvořme chalífát, vyzval muslimy šéf Al-Káidy a pohrozil Francii

Svět

  12:44
KÁHIRA - Muslimové z revolučních zemí, kde lid svrhl autokratické vlády, by se měli sjednotit v rámci náboženského státu. V novém poselství to prohlásil vůdce teroristické sítě Al-Káida Ajmán Zavahrí.

Hlava teroristické sítě al-Káida, Ajmán Zavahrí. foto: Reuters

Zavahrí rovněž pohrozil Francii za její vojenskou intervenci v Mali proti islámským radikálům. "Varuji Francii, kterou v Mali, se svolením Alláha, potká stejný osud jako Ameriku v Iráku a v Afghánistánu," prohlásil Zavahrí na audionahrávce, kterou radikálové zveřejnili v sobotu.

Paříž se rozhodla vojensky pomoci vládě v Bamaku poté, co sever Mali obsadili radikálové. Od dubna se francouzští vojáci chtějí začít z maliského území stahovat.

ČTĚTE TAKÉ:

Zavahrí také vyzval muslimy, aby své země osvobodili od represivních režimů a zahraničních vojsk, zavedli islámské právo, zastavili plundrování muslimského bohatství, podpořili vzbouřené muslimy a utlačované lidi z celého světa a ustavili islámský chalífát nebo jinou formu náboženského státu.

Naposledy vydal Zavahrí poselstvím v listopadu. Tehdy se obrátil na muslimy s tím, aby se připojili k somálským radikálům. Ti se v Somálsku, rozvrácené africké zemi, snaží zavést přísný islámský stát.

Chalífát

Chalífát znamená vládu chalífy, hlavy Ummy, muslimské obce. Původně to byla nejen náboženská instituce, ale i státní útvar zahrnující prakticky veškerá území ovládaná muslimy. Vznikl 9. června 632, když se Abú Bakr stal prvním chalífou. Zanikl 10. února 1258 dobytím Bagdádu mongolskými vojsky. Jako duchovní instituce byl obnoven 9. června 1261 v Egyptě a zrušen 3. března 1924 v Turecku poté, co dynastie Osmanů, na kterou mezitím funkce chalífy přešla, ztratila svou politickou moc.

Za soudobý ekvivalent chalífátu zaměřený na náboženskou koordinaci muslimských států a ochrany zájmů muslimů může být považována Organizace islámské spolupráce, vzniklá v roce 2011 přejmenováním z Organizace islámské konference, založené v Maroku r. 1969. K myšlence chalífátu se také v průběhu 20. století hlásily radikální muslimské skupiny z Indie, Pákistánu a Afghánistánu.

Zdroj: Wikipedia.org

Autoři: ,