Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Šéf australských muslimů: Páteční útoky v Paříži souvisí s islamofobií

Belgická policie zasahovala ve čtvrti Molenbeek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Belgická policie zasahovala ve čtvrti Molenbeek. | foto: Reuters

CANBERRA Nejvyšší představitel muslimů v Austrálii spojil páteční teroristické útoky v Paříži s rasismem a islamofobií v evropské společnosti. Vysloužil si za to v úterý podle agentury AP kritiku ze strany australských politiků a médií.

Australský velký muftí Ibrahim Abu Mohammed, který je původem z Egypta, vydal společně s radou australských imámů prohlášení, ve kterém vyjádřil hlubokou soustrast rodinám a přátelům obětí masakru, který si vyžádal 129 mrtvých.

„Tyto nedávné incidenty poukázaly na skutečnost, že současná strategie vypořádávání se s hrozbou terorismu nefunguje,“ uvádí se v nedělním prohlášení. „Je proto nezbytné, aby se všechny příčinné faktory, jako je rasismus, islamofobie, omezování svobody prostřednictvím sekularizace, dvojaká zahraniční politika a vojenské intervence komplexně řešily,“ píše se dále v textu.

Australští politici a přední novináři komuniké zkritizovali. „Mezi nevinnými oběťmi v Paříži a islamofobií není žádná souvislost,“ uvedl dnes list The Australian ve svém úvodníku.

Ministr pro přistěhovalectví Peter Dutton prohlášení odsoudil a vyzval nejvyššího muslimského klerika, aby útoky jednoznačně odsoudil.

Austrálie si dělá starosti s částí svém muslimské menšiny. Podle vládních odhadů bojuje na Blízkém východě po boku radikálů nejméně 100 Australanů a na půdě Austrálie se k jejich podpoře hlásí až 150 lidí.

Austrálie zpřísnila své protiteroristické zákony a za zločin je nyní považováno i to, když někdo cestuje do oblastí, které jsou centrem aktivit teroristů. Jde kupříkladu o irácké město Mosul či právě o syrskou Rakku. Hrozí za to až deset let vězení.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...