1. března 2014 8:41, aktualizováno  11:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ukrajinská armáda na Krymu v pohotovosti, Rusko je extrémně znepokojeno

Vojáci střežící krymský parlament v Simferopolu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vojáci střežící krymský parlament v Simferopolu. | foto: Reuters

KYJEV/MOSKVA Napětí na Krymu se po pátečních bouřlivých událostech ještě více vyhrotilo. Kyjev sice oznámil, že nebude na provokace Rusů na tomto autonomním poloostrově vojensky reagovat, ministerstvo obrany ale podle agentury Reuters uvedlo armádu v oblasti do pohotovosti.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk mezitím opětovně vyzval Moskvu, aby se zdržela všech vojenských přesunů na Krymu, kam prý již Rusko v posledních dnech přemístilo 6000 vojáků. Rusko dnes oznámilo, že je vývojem na Krymu "extrémně znepokojeno".

"Je nepřijatelné, když ruská obrněná vozidla jsou v centrech ukrajinských měst," citoval Reuters Jaceňuka před schůzkou vlády v Kyjevě. Podle vlády Rusko přispívá k napětí na poloostrově.

Z vyhrocování situace se Rusko a Ukrajina viní navzájem. Ruské ministerstvo zahraničí v sobotním prohlášení vyjádřilo "extrémní znepokojení" nad krymským vývojem, který jen dokazuje "touhu prominentních politických kruhů z Kyjeva" situaci na poloostrově destabilizovat. Moskva také varovala Kyjev před nezodpovědnými kroky. Jako příklad ruské ministerstvo zahraničí podle agentury RIA Novosti uvedlo údajný noční pokus obsadit krymské ministerstvo vnitra, za kterým prý stáli ozbrojenci řízení Kyjevem.

Rusko má v krymském Sevastopolu pronajatou námořní základnu pro svou černomořskou flotilu a v posledních dnech zde učinilo několik sporných vojenských přesunů, což Kyjev kritizuje jako další eskalaci napětí. Krym s převážně ruskojazyčným obyvatelstvem totiž hrozí, že se od Ukrajiny odtrhne a připojí k Rusku.

ČTĚTE VÍCE

Nové ukrajinské vedení se obává, že pohyby ruských vojsk jsou přípravou vojenského zásahu, ačkoli Moskva takovou variantu popírá.

Podle ukrajinského ministerstva obrany Rusko dopravuje na pronajatou základnu nové armádní síly, tamní početní stav prý nyní rozšířilo 6000 vojáků. Kyjev po Moskvě chce, aby přesun jednotek zastavila, Rusko ale oponuje tím, že dohodu o pronájmu neporušuje.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk na zasedání vlády v Kyjevě.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk na zasedání vlády v Kyjevě.

Jaceňuk v sobotu prohlásil, že Ukrajina se kvůli ruským provokacím na Krymu nenechá zatáhnout do vojenského konfliktu.

V noci na pátek proruští ozbrojenci zablokovali letiště u Sevastopolu a také v Simferopolu, správní středisku Krymu. V sobotu muži v uniformách bez označení a s útočnými puškami kalašnikov zaujali pozice před krymským parlamentem v Simferopolu. Proruské komando ovládlo budovu regionálního parlamentu již ve čtvrtek, před sídlem zákonodárného sboru ale vidět nebylo.

Krymská vláda oznámila, že uspíšila konání referenda o budoucnosti autonomní oblasti. To se původně mělo konat 25. května spolu s ukrajinskými prezidentskými volbami, nově by ale všelidové hlasování mělo být již 30. března. Předseda regionální vlády Krymu Sergej Aksjonov to vysvětlil naléhavostí referenda.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!