Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Šéf France Soir dostal za karikaturu Mohameda výpověď

Kontroverzní karikatury se objevily přetištěné i ve francouzském tisku. Ve France soir vyšly pod titulkem: "Ano, my máme právo karikovat Boha." Na samotném obrázku poté křesťanský Bůh hovoří k Mohamedovi: Nestěžuj si, jsme tady karikováni všichni."  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kontroverzní karikatury se objevily přetištěné i ve francouzském tisku. Ve France soir vyšly pod titulkem: "Ano, my máme právo karikovat Boha." Na samotném obrázku poté křesťanský Bůh hovoří k Mohamedovi: Nestěžuj si, jsme tady karikováni všichni." | foto: PASCAL PAVANI AFP

PAŘÍŽ Majitel deníku France Soir propustil ředitele tohoto francouzského listu. Vadilo mu, že Jacques Lefranc za to, že ve středu dovolil zveřejnit rozporuplné karikatury muslimského proroka Mohameda.

"Rozhodl jsem se sesadit Jacquesa Lefranka z funkce předsedy a ředitele listu jako výraz velkého respektu vůči vírám a soukromým přesvědčením každého jednotlivce," vysvětlil v prohlášení majitel, francouzsko-egyptský podnikatel Raymond Lakah.

"Omlouváme se muslimské obci a všem osobám, které toto zveřejnění šokovalo nebo pohoršilo," vzkázal vlastník deníku francouzské veřejnosti, jejíž součástí je největší muslimská obec v Evropě. Ta tvoří asi osm procent obyvatel Francie, kde žije přes 60 milionů lidí.

France Soir byl zatím první z francouzských listů, který zveřejnil 12 karikatur, jejichž předchozí uvedení v dánském tisku vyvolalo bouři ostrých protestů muslimského světa. Doprovodil je ve středu komentářem, ve kterém se odmítal omlouvat za svobodu slova, myšlení a víry.

"Ano, máme právo karikovat boha. V obrázcích není žádný rasistický záměr, žádná vůle po očerňování nějakého společenství jako takového," ujišťovala ve středu na první stránce redakce francouzského listu.

France Soir byl v 60. letech prvním francouzským deníkem, který dosáhl nákladu téměř 1,3 milionu výtisků. V posledních letech přestal být ziskový a od loňského října hledá nové majitele. Počet denních výtisků klesl na 45.000, poznamenala AFP.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...